W dniu 27 listopada 2017 roku opublikowano ustawę zmieniającą między...
Czytaj dalejFirmowe finanse muszą być na bieżąco kontrolowane. I choć dla wielu przedsiębiorców jest to oczywiste, to w praktyce spora część z nich narzeka, że traci rachubę, gubi się w fakturach i tak naprawdę to nie wiem, ile dokładnie zarabia. Cóż, taka sytuacja dotyczy wielu biznesów głównie z sektora MŚP, gdzie zachodzi konieczność kontrolowania wielu procesów naraz, prowadzenia działań marketingowych, pozyskiwania i obsługiwania klientów, a wreszcie także pilnowania spraw księgowych oraz kadrowo-płacowych. Ratunkiem okazuje się zatrudnienie firmy zewnętrznej, w tym wypadku dobrego biura rachunkowego oferującego kompleksowe usługi dla przedsiębiorstw.
Sumowanie wszystkich kosztów – tabelki to podstawa
Większość przedsiębiorców czuje gęsią skórkę na myśl o robieniu i uzupełnianiu tabelek. Tymczasem zaprzyjaźnienie się z Excelem to podstawa, aby wiedzieć dokładnie, jakie wydatki ponosisz każdego miesiąca. Wysokość kosztów może Cię zaskoczyć. W istocie część z nich jest stała i nie da się jej zmienić, ale tak naprawdę niektóre są zbędne albo ponoszone z przyzwyczajenia.
Np. subskrypcje programów – z ilu korzystasz tak naprawdę? Albo opłaty za prąd i gaz – czy nie ma sprzedawców oferujących tańszą energię? A może wysokie raty leasingowe, kredytowe za maszyny czy samochody – czy konsolidacja lub refinansowanie kredytów do innych banków mogłoby je obniżyć? Nie dowiesz się o tym, jeśli nie zbierzesz i nie przenalizujesz comiesięcznych kosztów firmowych. Pomoże Ci w tym biuro rachunkowe z Poznania.
Porządek na kontach – oddzielny rachunek dla firmy
Trudno zapanować nad finansami firmy, jeśli są one połączone, pomieszane z finansami gospodarstwa domowego, o czym mówią eksperci bankowi: Innym częstym błędem popełnianym zwłaszcza przez małych przedsiębiorców, jest mieszanie wydatków prywatnych i firmowych. Brak precyzyjnego oddzielenia jednych od drugich prowadzi do bałaganu w finansach. Najłatwiej temu zapobiec poprzez posiadanie dwóch kont.
Zastanów się, czy nie lepiej jest oddzielić je od siebie i mieć przejrzyste historie rachunków, w których wydatki ze sklepu spożywczego nie mieszają się z wydatkami na materiały eksploatacyjne do drukarek czy tankowanie paliwa do aut służbowych.
Dodatkowo potrzebujesz oddzielnego rachunku do bankowego do rozliczeń VAT. Jako płacący ten podatek, zostaniesz umieszczony na tzw. białej liście.
Oszczędność czasu – nie musisz znać prawa, ale musisz zdobywać klientów
Wreszcie bolączka większości prowadzących firmy z sektora MŚP – przeświadczenie o tym, że wszystko muszą robić sami i ściśle kontrolować procesy. Czy to w ogóle jest możliwe? Zapewne tak, jednak wymaga od Ciebie ogromnego zaangażowania czasu i energii. Śledzenie prawa, prowadzenie rejestru pracowników, pilnowanie obsługi kadrowo-płacowej, interpretowanie zmieniających się przepisów, optymalizacje podatkowe poprzez wybór czy zmianę formy prowadzenia księgowości. Lista ta jest bardzo długa i często okazuje się, że robisz wszystko… tylko nie zarabiasz. Tymczasem sekretem sukcesu jest skupienie się na sprzedaży, pozyskiwaniu klientów, budowaniu relacji biznesowych i przewagi konkurencyjnej.
Dowiedz się więcej z naszego bloga
Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.
Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością...
Czytaj dalejKto powinien zrezygnować z ulgi dla klasy średniej?
Ulga dla klasy średniej to nowe rozwiązanie wprowadzone od 1...
Czytaj dalej