dotacje z uni
Opublikowano 11 maja 2023

Jesteś osobą, która dopiero wchodzi na rynek pracy? Nie widzisz dla siebie ciekawych ofert zatrudnienia – z atrakcyjnym wynagrodzeniem i perspektywą rozwoju? Dzisiaj to częste sytuacje, z którymi borykają się młodzi ludzie, absolwenci szkół średnich oraz uczelni wyższych. Wielu z tych, którzy są ambitni i mają na siebie pomysł decyduje się rozpocząć działalność na własny rachunek. A w założeniu firmy pomaga im dofinansowanie z Unii dla młodych przedsiębiorców.

Dlaczego warto wnioskować o dofinansowanie z Unii dla młodych przedsiębiorców?

Ambitni młodzi ludzie z pomysłem na biznes mają obecnie dość trudny start na rynku pracy. Barierą wejścia okazują się galopująca inflacja, bezrobocie, wysokie koszty kredytów, czynszów za wynajem lokali, maszyn i sprzętów stanowiących ich wyposażenie. Zwłaszcza początkujący przedsiębiorca, który nie ma odłożonych środków na wkład własny stoi przed ogromnym wyzwaniem. Czy w ogóle uda mu się zacząć? Tak, jeśli skorzysta z dofinansowania dla młodych przedsiębiorców.

W 2023 roku ponownie pojawiły się wolne środki z Unii Europejskiej pod różnymi postaciami – zwrotne pożyczki niskooprocentowane, bezzwrotne dotacje dla młodych na firmę lub pomostówki (dofinansowanie do kosztów bieżących już prowadzonej działalności). Jak je uzyskać? Jeśli spełniasz warunki i złożysz dobry merytorycznie wniosek, masz szansę na spory zastrzyk gotówki na start.

Jakie są aktualne programy unijne dla młodych przedsiębiorców?

W najlepszej sytuacji są młodzi przedsiębiorcy, którzy planują startup, czyli działalność innowacyjną, związaną z nowoczesnymi technologiami, badaniami, zielona energią itp. Unia Europejska przewiduje granty w ramach kilku programów, m.in.:

  • Laboratorium Innowatora – program wspiera samozatrudnienie i zakładanie startup’ów.  Finansowanie dotyczy programów mentoringowych, a środki można przeznaczyć na działania doradcze czy zakup materiałów i surowców,
  • Startup Booster Poland – program o ogromnym budżecie 91 milionów złotych mający na celu przyspieszenie tempa rozwoju przedsiębiorczości. Wspiera akceleracyjne programy rozwojowe dla startupów.

Warto jeszcze sprawdzać programy regionalne, bo środki unijne są kierowane nie tylko na całą Polskę, ale też do mieszkańców poszczególnych województw. Wśród nich są Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 czy Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027. Pomożemy Ci zweryfikować programy unijne dostępne w Twoim województwie i zawnioskować o nie zgodnie z konkretnymi wymogi.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie z Unii dla młodych przedsiębiorców?

Ogólnie jest kilka grup osób, do których kierowane są programy unijne. Jeśli chodzi konkretnie o dotacje dla młodych na firmę to są one przewidziane głównie dla:

  • bezrobotnych,
  • absolwentów szkół wyższych  (którzy ukończyli studia w ciągu ostatnich 4 lat),
  • studentów ostatniego roku.

W zależności od tego, do jakiego programu aplikujesz, możesz otrzymać dotacje dla młodych na firmę jednorazowe lub wypłacane co miesiąc. Najpopularniejsze są dotacje jednorazowe, w ramach których dostępne są nawet kwoty w granicach 40-50 tysięcy złotych. To solidny zastrzyk gotówki dla młodych, którzy dopiero zaczynają działalność. Jednak ostatecznie wysokość dotacji zależy od tego, jak skonstruujesz wniosek, jaką firmę zamierzasz otworzyć i co kupisz z otrzymanych środków. Dlatego tak duże znaczenie ma dobrze napisany wniosek o dofinansowanie unijne dla młodych przedsiębiorców, który przygotują dla Ciebie specjaliści z Kancelarii Podatkowej Andrzej Nowak.

Dowiedz się więcej z naszego bloga