doradca podatkowy garwolin
Opublikowano 25 sierpnia 2022

W liście z 1789 r. do Jean-Baptiste Leroy’a Benjamin Franklin stwierdził, że w „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”. Nie bez powodu zdanie stało się słynne na całym świecie i do dziś jest chętnie używane i parafrazowane. O nieuchronności zapłaty podatków przekonało się wielu sławnych ludzi np. Leo Messi, Cristiano Ronaldo czy Al. Capone, którzy zostali skazani właśnie za oszustwa podatkowe. Podatki płacić musi każdy i każdy nawet nieświadomie może popaść w kłopoty z urzędem skarbowym. Dlatego, zwłaszcza prowadząc biznes, warto zwrócić się o pomoc specjalisty, jakim jest doradca podatkowy i zatroszczyć się o poprawność rozliczeń.

Kim jest doradca podatkowy?

W szerokiej świadomości doradca podatkowy często utożsamiany jest z księgowym. Należy jednak zaznaczyć, że doradca podatkowy w przeciwieństwie do księgowego jest zawodem zaufania publicznego. Zawodem ściśle regulowanym ustawowo i wymagającym podobnie jak zawód adwokata czy radcy prawnego zdania egzaminu państwowego, odbycia praktyki zawodowej i wpisu na listę samorządu zawodowego.

Praca doradcy podatkowego może polegać na zawodowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych oraz przygotowywaniu zeznań i deklaracji podatkowych. Tutaj jednak podobieństwa obu zawodów się kończą. Doradcy podatkowi mają bowiem szerszy zakres uprawnień. Mogą udzielać podatnikom porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych, a także reprezentować ich w postępowaniach przed organami podatkowymi oraz sądami administracyjnymi w zakresie sądowej kontroli decyzji podatkowych. Ponadto doradców podatkowych obowiązuje tajemnica zawodowa, co oznacza, że wszystkie informacje uzyskane od klienta podlegają ochronie prawnej i muszą być zachowane w poufności nawet przed organami podatkowymi oraz sądami. Należy zatem pamiętać, że nawet najlepszy księgowy to nie doradca podatkowy.

Kancelaria podatkowa to wielu doradców podatkowych w jednym miejscu

Doradcy podatkowi bardzo często zamiast indywidualnej działalności, wybierają pracę w kancelarii podatkowej, dzięki czemu mogą wykonywać swój zawód w jeszcze bardziej profesjonalny sposób. Dzięki wysokiej specjalizacji, licznym szkoleniom i wspólnym konsultacjom trudniejszych problemów klienci kancelarii doradztwa podatkowego otrzymują usługę na najwyższym poziomie. Zatem, decydując się na skorzystanie z takich usług, warto zwrócić uwagę nie tyko na cenę, ale także na renomę, profesjonalizm, i doświadczenie danego biura podatkowego.  

Gdy trwoga to do doradcy podatkowego

Często można spotkać się z opinią, że przeciętnemu Kowalskiemu doradca podatkowy nie jest potrzebny. Przecież pracuje on spokojnie na etacie, podatki odprowadza za niego pracodawca, a raz do roku informacje z PIT-11 przepisze do PIT-37. Nie zawsze jednak rzeczywistość jest taka prosta. W podatkowym szumie informacyjnym istnieje bowiem wiele mitów i niedopowiedzeń, które podatnika mogą wpędzić w problemy w związku z codziennymi sprawami takimi jak otrzymanie darowizny od najbliższej rodziny, udzielenie pożyczki, sprzedaż domu, mieszkania, działek budowlanych czy „drobny” handel na portalach aukcyjnych.

Często okazuje się bowiem, że podatek od darowizny jest jednak należny, bo nie zostały spełnione formalne warunki do zwolnienia. Od umowy pożyczki należało odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych oraz podatek dochodowy od otrzymanych odsetek. Podatnik sprzedaje już 3 działkę budowlaną w tym roku, a w związku z tym powinien być traktowany jak przedsiębiorca i zapłacić VAT od sprzedaży. Pozornie jasnesytuacje, w których przepisy podatkowe bywają nieprawidłowo zinterpretowane moglibyśmy długo wymieniać. Warto wiedzieć, że wielu z tych problemów można by było uniknąć poprzez wcześniejszą konsultacje z doradcą podatkowym i zaplanowanie odpowiednich działań. W podatkach lepiej sprawdza się profilaktyka bowiem w wielu przypadkach, w myśl powiedzenia „co się stało to się nie odstanie”, na leczenie może być już za późno. Wówczas podatnicy nie mają innego wyboru jak wypić nawarzone piwo.

Doradca podatkowy partnerem w biznesie

O ile przeciętny Kowalski ma względy spokój, to przedsiębiorcy przeżywają podatkowy rollercoaster – ostatnio za sprawą Polskiego Ładu. Polski system podatkowy nie jest prosty a ustawodawca nie ułatwia życia przedsiębiorcom, nakładając na nich coraz to nowe obciążenia podatkowe i obowiązki. Nie przypominamy sobie, żeby w ostatnich latach był rok, w którym nie dokonano by żadnych zmian podatkowych. Jak nie nowelizacja VATu, to zmiany w podatkach dochodowych, procedurach czy kodeksie karnym skarbowym – i tak na okrągło. A przecież przedsiębiorca chce pracować, rozwijać biznes i zarabiać, a nie siedzieć nad kilkusetstronicowymi nowelizacjami ustaw, uzasadnieniami projektów czy wydawanymi przez Ministerstwo Finansów objaśnieniami. Dlatego warto jest pozostawać w kontakcie zaufanym biurem podatkowym, które nie tylko będzie czuwało nad bieżącymi sprawami firmy, ale pomoże również wybrać właściwą formę opodatkowania, dokonać optymalizacji podatków czy doradzi, jak zrestrukturyzować biznes pod kątem bezpieczeństwa podatkowego.

Czy przekształcenia spółek to zadanie dla doradcy podatkowego?

Jedną z częściej występujących spraw, z jakimi zwracają się do nas nasi klienci, są przekształcenia spółek albo przekształcenia przedsiębiorców będących osobami fizycznymi w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Z całą pewnością zarówno jeden, jak i drugi temat jest skomplikowany i wymaga współdziałania doradcy podatkowego oraz radcy prawnego lub adwokata znającego się na prawie przedsiębiorców. W naszej kancelarii podatkowej zatrudniamy zarówno doradców podatkowych znających się bardzo dobrze na tematach przekształceń spółek, jak również radców prawnych i adwokatów bardzo dobrze zorientowanych w powyższych kwestiach. Zatem w przypadku, gdy planujesz przekształcenie, serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług naszej kancelarii doradztwa podatkowego

Ile kosztuje korzystanie z usług specjalistów z biura podatkowego?

Z całą pewnością na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W większości kancelarii podatkowych niektóre standardowe, powtarzające się sprawy mogą zostać wycenione w sposób zryczałtowany, natomiast większość spraw wymaga indywidualnego ustalenia nakładu czasu pracy doradcy podatkowego. Zatem, jak już się pewnie zdążyłeś zorientować, doradcy podatkowi ustalają w większości przypadków stawki wynagrodzenia oparte o jednostkę czasu pracy nad daną sprawą. Wynagrodzenie to w zależności od lokalizacji, stopnia specjalizacji i złożoności problemy oraz tego, w jakim języku udzielane są konsultacje lub wydawane opinie wacha się w przedziale od 300 zł netto za godzinę pracy do nawet 1.000 zł netto za godzinę pracy. Nie są to małe kwoty, dlatego wielu podatników zadaje sobie pytanie: czy warto zdecydować się na taką usługę doradczą?  

Czy warto skorzystać z usług doradcy podatkowego lub kancelarii podatkowej?

Wydaje się zatem, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Często okazuje się bowiem, że brak konsultacji z doradcą podatkowym kosztuje nas więcej niż wynagrodzenie za kilka godzin jego pracy. Należy mieć na uwadze, że stając do konfrontacji z fiskusem mamy przed sobą zawodnika wagi ciężkiej dysponującego przymusem państwowym, ogromnym aparatem administracyjnym oraz rzeszą urzędników, zatem wsparcie profesjonalisty jest niezbędne. Ewentualne błędy popełnione przy wykonywaniu prywatnych lub firmowych obowiązków firmowych mogą kosztować zdecydowanie więcej niż pomoc doradcy podatkowego. Szczególnie rekomendujemy skorzystanie z usług kancelarii podatkowej w przypadku kosztownych przedsięwzięć takich jak zbycie lub nabycie nieruchomości, przekształcenie przedsiębiorstw czy zbycie udziałów w przedsiębiorstwie. Z całą pewnością dobre zaplanowanie i przewidzenie poszczególnych etapów może doprowadzić do uniknięcia sporu z fiskusem, a także przynieść wymierne korzyści finansowe.

Dowiedz się więcej z naszego bloga