Struktura podatkowa już w przyszłym roku przejdzie znaczącą modyfikację. Ustalenia programu...
Czytaj dalejRolnicy to jedna z grup społecznych będących beneficjentami rządowego projektu dotacji na działalność gospodarczą na wsi. Ale nie tylko oni kwalifikują się do otrzymania dofinansowania dla mikroprzedsiębiorstw na wsi. Również prowadzący inne biznesy na wsi mogą ubiegać się o dotacje. W 2023 roku dużo zależy od tego, jaki jest profil firmy, czy starasz się o środki rządowe czy dotacje unijne dla firm na wsi i wreszcie, jak skonstruujesz swój wniosek i uargumentujesz zapotrzebowanie na środki bezzwrotne. W tym ostatnim pomagają specjaliści z Kancelarii Podatkowej Andrzej Nowak.
Jakie są dotacje na firmę na wsi?
Dopłaty bezpośrednie realizowane w ramach programów wsparcia i aktywizacji osób zamieszkujących obszary wiejskie są dostępne w różnych wariantach. Pamiętaj, że mogą się różnić także w zależności od regionu Polski. Jednak ogólnie, wśród popularnych dotacji 2023 na biznes na wsi jest m.in.:
- płatność za realizację ekoschematów,
- wsparcie dochodów związanych z hodowlą zwierząt,
- wsparcie dochodów związanych z uprawą buraków cukrowych, chmielu, lnu czy konopi włóknistych,
- płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne,
- pomoc na zalesianie,
- premia pielęgnacyjna.
Kto może otrzymać dotacje na działalność gospodarczą na wsi?
W 2023 roku nastąpiły zmiany – zaostrzyły się wymogi względem osób, które ubiegają się o dopłaty. Chodzi głównie o stosowanie zasad wzmocnionej warunkowości opartej na 9 normach GAEC oraz posiadania gospodarstwa o określonej powierzchni (dolny próg został obniżony do 1 ha).
Gdzie i jak złożyć wniosek o dotacje na otwarcie firmy na wsi?
Wnioski o dotacje dla firm na terenach wiejskich w 2023 roku są przyjmowane do 15 maja za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Znajdziesz go na Platformie Usług Elektronicznych. Prawidłowe wypełnienie wniosku o dotacje unijne na działalność gospodarczą na wsi to podstawa, aby móc otrzymać bezzwrotny zastrzyk gotówki.
Czy warto? Jeśli spełniasz wymogi, a Twoja działalność bazuje na rolnictwie lub turystyce wiejskiej, dotacje są w Twoim zasięgu. Spiesz się jednak, bo każdy dzień spóźnienia (wnioski składane po 15 maja do 9 czerwca – termin ostateczny) oznacza obniżenie kwoty dotacji unijnej dla firm na wsi. Na pewno podstawą jest dobrze wypełniony, merytoryczny wniosek. Zleć nam jego przygotowanie – mamy duże doświadczenie w pomaganiu firmom, które ubiegały się o dotacje unijne na działalność gospodarczą na wsi w ubiegłych latach. O tym, jak popularna jest to forma wsparcia świadczą kwoty. W 2022 roku wpłynęło aż 1,265 mln wniosków o dofinansowanie mikroprzedsiębiorstw na wsi. Kwoty dotacji unijnych dla mikroprzedsiębiorstw na terenach wiejskich wyniosły kilkanaście miliardów złotych.
Dowiedz się więcej z naszego bloga
Sprzedaż nieruchomości na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług
Na gruncie VAT sprzedaż nieruchomości stanowi odpłatną dostawę towarów, która...
Czytaj dalejOdpowiedzialność członków zarządu w spółce z o.o.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest często wybieraną formą prowadzenia działalności...
Czytaj dalej