Czy osoba fizyczna, która kupiła mieszkanie od dewelopera, sprzedając je...
Czytaj dalejPodejmując zatrudnienie najczęściej otrzymujesz propozycję zawarcia umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej (zlecenie). Coraz częściej przedsiębiorcy proponują jednak współpracę na zasadach tzw. B2B (Business-to-Business). Taka forma daje wiele zalet w postaci m.in. możliwości wyboru formy opodatkowania.
Umowa o pracę a B2B
Porównując umowę o pracę a B2B należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na charakter relacji. W działalność B2B dochodzi do świadczenia usług, dostarczania produktów lub nawiązywania innych rodzajów biznesowych relacji w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej. Relacje w modelu B2B oparte są najczęściej na podstawie umowy o współpracę.
Umowa o pracę charakteryzuje się zaś nierównorzędnością stron. W tym modelu to pracodawca jest uznawany za jednostkę silniejszą, władczą, natomiast pracownik za jednostkę podporządkowaną. Wykonywanie pracy odbywa się w miejscu i czasie ustalonym przez pracodawcę. Relacje w tym modelu oparte są na podstawie umowy o pracę.
Opodatkowanie
Zawarcie umowy o pracę równoznaczne jest dla pracownika z opodatkowaniem jego dochodów na zasadach ogólnych (tj. skalą podatkową). Obecnie, przewidziane są dwie stawki podatku na skali podatkowej, czyli 12 i 32 %. Dodatkowo, opodatkowani na zasadach ogólnych korzystają z kwoty wolnej od podatku do 30 000 złotych. Wadą takiego rozwiązania jest brak możliwości wyboru optymalnej formy opodatkowania, co powoduje, że pracownicy z wyższymi zarobkami, często „wpadają” w II próg podatkowy.
Współpraca na zasadach B2B daje w zakresie opodatkowania dużą swobodę. Przedsiębiorca zakładający swoją działalność ma zasadniczo możliwość skorzystania z jednej z trzech form opodatkowania:
- zasady ogólne,
- podatek liniowy,
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Przedsiębiorca może zatem oprócz zasad ogólnych wybrać opodatkowanie podatkiem liniowym, którego stawka jest niezmienna i wynosi 19 % osiągniętego dochodu. Przy opodatkowaniu podatkiem liniowym możliwe jest również odliczanie kosztów uzyskania przychodu. Jednakże, przedsiębiorca nie korzysta z kwoty wolnej od podatku.
Inną formą opodatkowania, na którą może zdecydować się przedsiębiorca jest ryczałt od przychód ewidencjonowanych. Ryczałt został uregulowany w odrębnej ustawie, tj. ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Stawki ryczałtu są zróżnicowane, zależne od rodzaju prowadzonej działalności i mieszczą się w przedziale od 2 do 17 %. Co istotne, ryczałtowcy nie opłacają podatku od dochodu, a od przychodu, co oznacza, że nie jest możliwe odliczanie kosztów.
Podsumowanie
Chociaż prowadzenie własnej działalności gospodarczej i wykonywanie usług na podstawie umowy B2B wiąże się często z większą odpowiedzialnością i dodatkowymi obowiązkami, przedsiębiorca jest jednak bardziej niezależny i do tego ma możliwość wyboru optymalnej formy opodatkowania.
Kontakt w zakresie porady podatkowej dotyczącej zasad opodatkowania
Kancelaria Podatkowa Andrzej Nowak Sp. z o.o.
Oddział Warszawa
E-mail: biurowaw@anowak.com.pl
Telefon: +48 25 682 30 44
Dowiedz się więcej z naszego bloga
Jak założyć firmę? Przewodnik krok po kroku
Posiadanie własnej firmy to dla wielu spełnienie marzeń. Każdy, kto...
Czytaj dalejZasady opodatkowania spółki komandytowej oraz jej wspólników
Zasady opodatkowania spółki komandytowej oraz jej wspólników Spółka komandytowa jest...
Czytaj dalej