Począwszy od 30 kwietnia 2018 r. ustawodawca zdecydował się wprowadzić do polskiego systemu prawnego, tzw. działalność nierejestrowaną (nieewidencjonowaną).
Należy wskazać, że zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców, nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
Działalność nierejestrowana (nierejestrowa, nieewidencjonowana) to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, która nie wymaga rejestracji firmy. Prowadzenie takiej działalności nie wymaga wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Działalność nierejestrowana, nawet jeśli odznacza się wszystkimi kluczowymi cechami działalności gospodarczej, to wyjątkowo nie jest traktowana jak działalność gospodarcza, o ile uzyskane przychody nie przekroczą w żadnym miesiącu 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Limit przychodów dla działalności nieewidencjonowanej w 2024 roku zmieni się dwa razy. Od stycznia do czerwca 2024 roku wynosi 3181,50 zł, a od lipca 2024 roku – 3225 zł.
Co istotne, w myśl art. 5 ust. 2 ustawy Prawo przedsiębiorców, osoba wykonująca działalność nierejestrowaną, może złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Działalność ta staje się działalnością gospodarczą z dniem określonym we wniosku.
Do limitu przychodów uprawniających do prowadzenia działalności nierejestrowanej wlicza się przychody należne, nawet jeśli nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane (klient jeszcze nie zapłacił za towar). Do limitu nie wlicza się natomiast wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (czyli na przykład obniżek za uregulowanie płatności przed terminem).
Ustalając, czy dany podmiot nie przekroczył limitu uprawniającego do prowadzenia działalności nierejestrowanej należy uwzględnić przychody z danego miesiąca (uwzględniając
wystawione rachunki albo faktury), które podmiot już otrzymał lub które otrzyma w przyszłości w związku z już dokonaną sprzedażą albo wykonanymi usługami.
WAŻNE: Jeżeli przychód należny z działalności nierejestrowanej przekroczy w danym miesiącu maksymalną wysokość określoną w art. 5 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców, działalność ta stanie się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wskazanej wysokości.
W takiej sytuacji osoba wykonująca działalność gospodarczą jest zobowiązana złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości, o którym mowa w ust. 1.
Co istotne, wskazanego przepisu nie stosuje się do działalności wykonywanej w ramach umowy spółki cywilnej.
Od momentu podjęcia działalności nierejestrowanej osoba fizyczna ją prowadząca ma obowiązek:
· rozliczać przychody z działalności nierejestrowanej (po odliczeniu kosztów) w zeznaniu rocznym PIT-36 według skali podatkowej;
· przestrzegać praw konsumentów;
· wystawiać faktury lub rachunki na żądanie kupującego
· prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży
· przestrzegać praw konsumenta, w tym prawa do odstąpienia w terminie 14 dni od umowy zawartej na odległość i realizować obowiązki związane z reklamacją, zwrotem czy naprawą.
Pamiętaj, że dla własnego bezpieczeństwa należy przedyskutować sprawę z doradcą podatkowym lub radcą prawnym.
Jeżeli interesuje Cię konsultacja sprawdź naszą ofertę
Doradca biznesowy skontaktuje się z Tobą
i wspólnie ustalimy czy i jak możemy Ci pomóc?
Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8:00 do 17:00