Ile jest dofinansowania na otwarcie firmy
Opublikowano 5 maja 2023

Wiele osób, które szukają własnej ścieżki zawodowej i mają pomysł na biznes, decyduje się na otworzenie działalności gospodarczej. Czasem jednak problemem okazuje się sfinansowanie inwestycji, czyli nabycie sprzętów, urządzeń, oprogramowania, wynajem lokalu, wykończenie go i wyposażenie.

Bez względu na specyfikę firmy, potrzebne są pieniądze na start. Jeśli nie masz wystarczających oszczędności, możesz spróbować uzyskać pomoc finansową na otwarcie działalności gospodarczej. Zobacz, dla kogo są przewidziane środki, co zrobić, żeby je otrzymać i na jakie kwoty możesz liczyć w 2023 roku.

Dofinansowania dla bezrobotnych na założenie firmy 2023

Niepracujący to główny target dotacji na rozpoczęcie działalności. Dla bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy przewidziane są jednorazowe, bezzwrotne środki na podjęcie zatrudnienia we własnej firmie.

Jeśli zatem nie masz pracy i masz status bezrobotnego, przyjrzyj się bliżej temu, co oferuje Twój powiat lub Unia Europejska. Fundusze unijne są przeznaczone na wsparcie osób znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy lub są zagrożonych wykluczeniem społecznym.  

Kto nie dostanie dotacji?

Każdy program, każdy powiat może mieć własne regulacje dotyczącego tego, kto może ubiegać się o dofinansowanie na otworzenie działalności gospodarczej w 2023 roku. Zazwyczaj jednak są z nich wykluczone osoby, które:

  • korzystały już z bezzwrotnych środków lub innych na rozpoczęcie działalności,
  • mają już wpis w CEIDG, a działalność prowadzili przez 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku.

Zazwyczaj też musi upłynąć określony czas, zanim drugie z małżonków będzie mogło ubiegać się o dotację (jeśli pierwsze z małżonków wzięło ją wcześniej). Wykluczeni z dotacji często są ci, posiadający zajęcia komornicze, karani, bezrobotni, którzy odrzucali oferty pracy przedstawiane im przez PUP.

Pieniądze na otwarcie działalności 2023 – ile można otrzymać?

Maksymalna kwota dotacji jest obliczana jako 6-krotność średniego wynagrodzenia, które zmienia się z roku na rok. Zatem ile jest dotacji na otwarcie firmy 2023? To około 40 tysięcy złotych. Podana kwota jest kwotą maksymalną i może ulec obniżeniu w zależności od:

  • urzędu, w którym ubiegasz się o pomoc finansową na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
  • poprawności skonstruowanego wniosku, użytych argumentów, wkładu merytorycznego.

Ostatecznie to komisja decyduje o tym, ile pieniędzy na otwarcie działalności 2023 uzyskasz. Dlatego warto maksymalnie zaangażować się w przygotowanie biznesplanu wraz z wnioskiem. To zadanie możesz powierzyć specjalistom z Kancelarii Podatkowej Andrzej Nowak.

Jak założyć firmę i dostać dotację 2023?

Jeżeli wymogiem jest posiadanie statusu bezrobotnego, pierwszym krokiem powinna być rejestracja w Urzędzie Pracy. Gdy już to zrobisz, jeszcze tego samego dnia możesz złożyć wniosek o pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej w 2023 (o ile aktualnie urząd prowadzi nabór).

Przygotowanie wniosku o pieniądze na otwarcie działalności

We wniosku o dofinansowanie na otworzenie działalności gospodarczej w 2023 należy umieścić wszystkie wymagane dane. Jest ich całkiem sporo – począwszy od Twoich danych osobowych, przez biznesplan, aż po opis planowanej działalności i sprzętów, jakie w związku z nią potrzebujesz i chcesz kupić z dotacji.

Dla wielu osób najtrudniejszą częścią jest dość szczegółowa analiza marketingowa oraz efektywność ekonomiczno-finansowa. Zamiast tracić na to czas i energię, lepiej jest powierzyć ich opracowanie nam.

Kancelaria Podatkowa Andrzej Nowak specjalizuje się m.in. w kompleksowym przygotowywaniu wniosków o dotacje na otwarcie sklepu w 2023 roku lub innych biznesów. Dzięki współpracy z nami masz pewność, że wniosek będzie kompletny, profesjonalny, starannie opracowany, a Twoje szanse na uzyskanie pieniędzy na otwarcie działalności w 2023 roku zdecydowanie wzrosną.

Dowiedz się więcej z naszego bloga