Podmioty, które nie spełniają warunków do zwolnienia przedmiotowego lub podmiotowego, obligatoryjnie powinny być zarejestrowane w VAT. Sprzedając usługi lub towary obowiązkiem podatnika jest prawidłowe udokumentowanie transakcji poprzez wystawienie faktury wraz z określeniem prawidłowej stawki podatku. Prowadząc działalność w zakresie gastronomii ustalenie właściwej stawki może być problematyczne. Na co należy zatem zwrócić uwagę?
Jak wynika z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako „ustawa o VAT”), stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Powyższy przepis należy jednak rozpatrywać łącznie z art. 146aa ustawy, który zmienia czasowo stawki podatku.
Zatem, obecnie obowiązującymi stawkami w podatku od towarów i usług są: 23 %, 8 %, 5 % oraz 0 %. Przy ustaleniu właściwej wysokości podatku przydatne są również załączniki do ustawy o VAT, które wprost wskazują kiedy podatnik ma możliwość skorzystania z tzw. obniżonej stawki VAT.
Ustalenie właściwej stawki VAT w branży gastronomicznej jest o tyle utrudnione, bowiem dochodzi do sprzedaży zróżnicowanych produktów spożywczych w różnych formach. Czym różni się usługa gastronomiczna od usługi cateringowej czy usługi restauracyjnej?
Z objaśnień do PKWiU wynika, że wszystkie powyższe usługi zaliczają się do działu 56 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, czyli „zapewnianiem pełnego wyżywienia przeznaczonego do bezpośredniej konsumpcji w restauracjach, włączając restauracje samoobsługowe i oferujące posiłki „na wynos”, z lub bez miejsc do siedzenia. Nie jest tu istotny rodzaj obiektu serwującego posiłki, ale fakt, że są one przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji. Dział ten nie obejmuje natomiast posiłków, które nie są przeznaczone do
bezpośredniej konsumpcji lub produkcji gotowej żywności, sklasyfikowanych w odpowiednich grupowaniach działów 10 i 11, sprzedaży żywności, która nie jest traktowana jako gotowy posiłek lub sprzedaży gotowych posiłków, które nie są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji”.
Jaka jest zatem właściwa stawka dla usług z branży gastronomicznej? Odpowiedzi należy szukać w art. 41 ust. 12f, który wskazuje, że stawkę podatku w wysokości 8% stosuje się do dostawy towarów i świadczenia usług klasyfikowanych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56), z wyłączeniem sprzedaży w zakresie:
1) napojów innych niż wymienione w załączniku nr 3 lub załączniku nr 10 do ustawy lub w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie, w tym ich przygotowania i podania;
2) towarów nieprzetworzonych przez podatnika, innych niż wymienione w załączniku nr 3 lub załączniku nr 10 do ustawy lub w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie;
3) posiłków, których składnikiem są towary wskazane jako wyłączone z grupowań wymienionych w poz. 2 i 11 załącznika nr 10 do ustawy.
Co do zasady, usługi w branży gastronomicznej opodatkowane są stawką obniżoną, tj. 8 %. Jednakże, w przypadku sprzedaży wskazanych powyżej napojów lub towarów, podatnik powinien je wyodrębnić i opodatkować stawką 23 %.
Jak wynika z powyżej przywołanego art. 41 ust. 12f pkt 3 ustawy o VAT, z obniżonej stawki 8 % wyłączona jest sprzedaż posiłków, których składnikiem są towary wskazane jako wyłączone z grupowań wymienionych w poz. 2 i 11 załącznika nr 10 do ustawy.
Mowa zatem o następujących produktach:
1) homary i ośmiornice oraz inne towary objęte CN 0306-0308 (np. krewetki, małże czy ślimaki),
2) kawior lub namiastki kawioru objęte CN 1604,
3) przetwory z homarów i ośmiornic oraz innych towarów objętych CN 1603 00 i CN 1605.
W przypadku sprzedaż dań z ww. produktami, podatnik obowiązany jest skorzystać ze stawki podstawowej, tj. 23 %.
W przypadku trudności w określeniu prawidłowej stawki VAT, ustawodawca wprowadził rozwiązanie w postaci Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS). Każdy podatnik uprawniony jest do wystąpienia z wnioskiem WIS do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, który określa prawidłową stawkę wraz z przywołaniem uzasadnienia prawnego.
Pamiętaj, że dla własnego bezpieczeństwa należy przedyskutować sprawę z doradcą podatkowym lub radcą prawnym.
Jeżeli interesuje Cię konsultacja sprawdź naszą ofertę
Doradca biznesowy skontaktuje się z Tobą
i wspólnie ustalimy czy i jak możemy Ci pomóc?
Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8:00 do 17:00