Jak brexit zmienił kwestie podatkowe w Polsce?
Opublikowano 4 lutego 2021

Zmiany w systemie podatkowym

W dniu 01.02.2020 wspólnota Unii Europejskiej pomniejszyła się o jednego członka. Z grupy 28 państw oficjalnie wystąpiła Wielka Brytania. Opuszczenie związku nie było natychmiastowe. Liczne aspekty finansowo-organizacyjne nie pozwalają na bezpośrednie odejście. Wyznaczono okres przejściowy, w którym podjęto odpowiednie kroki, aby proces nie był zbyt drastyczny dla gospodarki poszczególnych państw, a także ich obywateli. Okres przejściowy trwał do 1 stycznia 2021 roku. Po jego zakończeniu weszły w życie istotne zmiany. Czego dotyczą?

Zmiany w systemie podatkowym VAT

Reformy podatkowe obejmują VAT oraz PIT. W pierwszym przypadku są to zmiany:

  • transport handlowy pomiędzy UK a UE jest traktowany jako eksport/ import, a nie jako wewnątrzwspólnotowe dostawy,
  • przemieszczanie artykułów objętych akcyzą do UK wymaga zgłoszenia wywozowego oraz elektronicznego dokumentu administracyjnego,
  • podatnicy korzystający z MOSS świadczący usługi telekomunikacyjne, nadawcze oraz elektroniczne na rzecz UK muszą zarejestrować się do celów MOSS w wybranym państwie członkowskim UE.

Zmiany w systemie podatkowym PIT

Ogólne zmiany w zakresie rocznych rozliczeń podatkowych PIT w związku z brexitem są niewielkie. Warto jednak zwrócić uwagę na niektóre aspekty. Nastąpi stosowanie zapisów podatkowych wobec UK, które nakładają obowiązek traktowania byłego członka w kontekście relacji z krajami trzecimi, a nie jak było wcześniej, czyli w kontekście członka związku UE.

Wynikiem zmiany jest zastosowanie innego systemu rozliczania:

  • małżonków (nie można dokonać wspólnego rozliczenia z małżonkiem z Wielkiej Brytanii),
  • ulg na dzieci (najważniejsza zmiana to fakt, iż niemożliwe stało się odliczenie ulgi na dziecko uczące się w Wielkiej Brytanii),
  • darowizn (darowizny przekazywane instytucjom w Wielkiej Brytanii nie mogą być odliczane od podatku)
  • ulg na cele mieszkaniowe (ulgi te przestały już obowiązywać w przypadku wydatków mieszkaniowych związanych z nieruchomościami znajdującymi się w UK),
  • odliczenie składek PIT (nie można odliczyć od podatku składek ubezpieczeniowych objętych przepisami obowiązującymi w Wielkiej Brytanii).
  • wygranej na loterii (zaczęło obowiązywać ich samodzielne rozliczenie w rocznym PIT jako dochód z innych źródeł).

Brexit a zmiany podatkowe. Gdzie szukać informacji?

Jeśli zmiany podatkowe związane z brexitem są znaczące dla Twojego sposobu rozliczania, skontaktuj się z naszym biurem rachunkowym – przedstawimy Ci najważniejsze informacje dotyczące nowych przepisów i pomożemy wdrożyć zmiany w prowadzeniu księgowości.

Dowiedz się więcej z naszego bloga