Elastyczne modele pracy stają się coraz bardziej popularne w dzisiejszym...
Czytaj dalejBiznesplan to schemat opisujący powstanie i rozwój przyszłej firmy, na podstawie którego można ocenić jej szanse na powodzenie. Można stwierdzić, że biznesplan to „przepis” na prowadzenie firmy, który zagwarantuje jej sukces. Każdy początkujący przedsiębiorca powinien stworzyć biznesplan nawet w wersji mini dla własnych potrzeb. Jest to niezbędny dokument w przypadku ubiegania się o różnego rodzaju datacje np. z UE lub urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej albo bankowego kredytu. Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej może wynieść nawet 40 tysięcy złotych! Aby napisać dobry biznesplan, warto zwrócić się do ekspertów w firmie zajmującej się prowadzeniem księgowości, co sprawi, że składany wniosek o dofinansowanie będzie miał większe szanse na pozytywne rozpatrzenie.
Co powinien zawierać biznesplan?
Celem biznesplanu jest przedstawienie w danej instytucji pomysłu na biznes oraz oceny jego opłacalności i ryzyka, które może skutecznie zachęcić do dofinansowania danej inwestycji lub prowadzić do zaniechania działania. Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej z urzędu pracy to dla wielu osób szansa na zrealizowanie marzeń i założenie własnej firmy. W przypadku biznesplanu składanego do urzędu pracy przez osoby bezrobotne nie musi być ona bardzo rozbudowany, powinien być jednak na tyle solidny, aby wspomógł przyszłego beneficjenta w procedurze konkursowej podczas ubiegania się o dotację.
Biznesplan jest elementem składowym wniosku o dotację składanego w urzędzie pracy. Sporządzenie biznesplanu może być najbardziej pracochłonnym elementem całego wniosku. Warto jednak merytorycznie podejść do jego przygotowania, bo składa się z zaledwie dwóch stron, na których muszą zostać opisane kluczowe cechy przyszłej firmy. We wniosku znajdują się następujące pola, które należy wypełnić:
- przewidywane dochody i koszty prowadzenia działalności (to tylko szacunki, które nie muszą się sprawdzić w przyszłości).
- opis otwieranego biznesu,
- motywy podejmowania działalności gospodarczej,
- informacje na temat oferowanych produktów lub usług,
- cechy potencjalnych odbiorców sprzedawanych produktów lub usług,
- sposób promocji i reklamy,
- analiza konkurencji,
- potencjalne ryzyka w prowadzonej działalności i proponowane sposoby radzenia sobie z nimi.
W formularzu znajduje się również miejsce na życiorys. Warto opisać w nim posiadane kwalifikacje, kursy, szkolenia oraz dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Należy podawać jak najwięcej dat i zakres posiadanych umiejętności. Zdolności właściciela firmy często przesądzają o jej sukcesie.
Ogólne zasady, którymi warto się kierować
Wypełniając biznesplan należy operować jedynie konkretami – najlepiej jest podawać ich jak najwięcej. Warto rozpisać wszystkie podpunkty najpierw „na brudno” i to w oddzielnym arkuszu nanosić wszystkie poprawki. W tym czasie być może powstanie jeszcze więcej nowatorskich pomysłów. Nie jest wskazane skreślanie informacji wpisanych na wniosku, dzięki temu można zadbać o jego estetykę. Należy wykorzystywać także optymalny zakres pola przewidzianego na każdą informację. Warto stawiać na jakość informacji. Niezbędne jest także zachowanie poprawności ortograficznej i interpunkcyjnej, co nie tylko dobrze się prezentuje, ale świadczy także o przyszłym przedsiębiorcy. Wypełniając rubryki, należy posługiwać się formą bezosobową, 1 l. poj. lub 3 l. poj. Nie używa się natomiast formy mnogiej. Nie stosuje się skrótów, w tym myślowych. Pisze się pełnymi zdaniami lub stosuje równoważniki zdań i wypunktowania. Nie używa się wykrzykników ani znaków zapytania. Swoje myśli należy kończyć za pomocą kropki.
Jeśli zdecydowałeś się na założenie firmy, ale nadal zastanawiasz się, jak napisać biznesplan, to zwrócić się do fachowców pracujących w firmie księgowej, którym najłatwiej będzie oszacować Twoje przewidywane dochody i koszty działalności. Doświadczeni specjaliści pomogą Ci także w dopasowaniu kwoty, o którą będziesz wnioskował proporcjonalnie do Twojego zapotrzebowania. Zgłoś się do stacjonarnych biur naszej firmy księgowej w Warszawie, Poznaniu, Garwolinie oraz Lublinie.
Dowiedz się więcej z naszego bloga
Korygowanie faktur wystawionych w walucie obcej
W międzynarodowym handlu i działalności biznesowej faktury wystawione w...
Czytaj dalejOświadczenie o maksymalnej cenie prądu
Rosnąca inflacja drenuje portfele Polaków, wzrosty cen widać na każdym...
Czytaj dalej