Zasady odliczenia straty w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością Spółki z...
Czytaj dalejProwadzenie firmy zawsze generuje spore koszty. Najwięcej jednak trzeba zainwestować na początku, kiedy budujemy przedsiębiorstwo od zera. To ogromny wydatek związany z zakupieniem maszyn, sprzętów, urządzeń, wynajęciem czy zakupieniem lokalu i przystosowaniem go do indywidualnych potrzeb. Na szczęście okazuje się, że spora grupa przyszłych przedsiębiorców może skorzystać z finansowego wsparcia, jakim są dotacje – unijne oraz rządowe. Zobacz, kto, kiedy i na jakich warunkach może się o nie ubiegać.
Co to są dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej?
Dotacja to forma finansowego wsparcia, która jest przyznawana bez żadnych opłat i nie podlega zwrotowi (o ile środki zostaną zagospodarowane zgodnie z deklaracją i rozliczone w ustalonym terminie)[1]. Zastrzyk gotówki może pochodzić z różnych źródeł, najczęściej:
- z budżetu państwa,
- z budżetu jednostek samorządu terytorialnego,
- z państwowych funduszy celowych przeznaczone na podstawie ustawy o finansach publicznych, odrębnych ustaw lub umów międzynarodowych, na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań publicznych[2].
Dotacje mogą być celowe, podmiotowe i przedmiotowe. Jeśli chodzi o przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają swoją działalność, mogą oni ubiegać się o finansowanie z Urzędu Pracy właściwego dla konkretnego powiatu lub Funduszy Unijnych.
Kto może ubiegać się o dotacje i na jakie cele można je przeznaczyć?
W zamyśle dofinansowania na start jest przyznawane nowym firmom, które dopiero rozpoczynają swoją działalność na rynku. Próg wejścia jest zazwyczaj na tyle wysoki, że wiele z nich miałoby utrudniony początek, a bezzwrotna dotacja ma właśnie ten problem rozwiązać.
W zależności od tego gdzie (miasto, wieś itd.) i o jaką dotację się ubiegasz, możesz spotkać się z różnymi wymogami, jakie urzędy stawiają kandydatom. Zazwyczaj jednak wniosek mogą złożyć:
- bezrobotni,
- ci, którzy nie korzystali wcześniej z dotacji tego typu,
- nieprowadzący firmy minimum 12 miesięcy wstecz.
W niektórych programach pojawiają się dodatkowe kryteria np. wiekowe czy dotyczące wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Na pewno największą szansę na otrzymanie dotacji mają osoby, które mogą udokumentować, że posiadają wiedzę czy kwalifikacje w branży, w jakiej będą prowadzić działalność.
Nieco mniej wymogów jest wobec tych, którzy zaciągają niskooprocentowaną pożyczkę udzielaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”[3].
Jakie są etapy procesu ubiegania się o dotacje?
Jeśli o dotację ubiegasz się w Urzędzie Pracy, to musisz posiadać status osoby bezrobotnej. Oznacza to rejestrację w Urzędzie – jest to pierwszy i podstawowy krok.
Kolejnym jest przygotowanie wniosku wraz z biznesplanem. To etap pracochłonny, wymagający wyjątkowego zaangażowania, skrupulatności, stosownej argumentacji. Do wniosku załączasz listę rzeczy, które zakupisz za otrzymane środki.
Jak przygotować dobry wniosek o dotację?
Ubieganie się o dotację na rozpoczęcie działalności to dość skomplikowana, czasochłonna procedura. Jednak często od jej pomyślnego przebiegu zależy Twoja przyszłość zawodowa.
Jeśli chcesz, aby wniosek był merytoryczny i pozbawiony błędów formalnych, zleć jego przygotowanie specjalistom z Kancelarii Podatkowej Andrzej Nowak. Opracujemy dla Ciebie wniosek o dotację z Urzędu Pracy, co zdecydowanie zwiększy szansę na uzyskanie dotacji z budżetu powiatu.
[1] Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dotacja
[2] Źródło: https://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/BASLeksykon.xsp?id=1ED4F6EB0353CF90C1257A610032279D&litera=D
[3] Źródło: https://www.bgk.pl/programy-i-fundusze/programy/program-pierwszy-biznes-wsparcie-w-starcie/
Dowiedz się więcej z naszego bloga
Sprzedaż mieszkania z wyposażeniem – konsekwencje w VAT
Sprzedaż mieszkania z wyposażeniem – konsekwencje w VAT Sprzedaż mieszkania...
Czytaj dalejLikwidacja spółki z o.o. – procedura krok po kroku
Likwidacja spółki z o.o. – procedura krok po kroku Likwidacja...
Czytaj dalej