Sprzedaż nieruchomości wycofanej ze środków trwałych firmy Sprzedaż nieruchomości...
Czytaj dalejPosiadanie własnej firmy to dla wielu osób jedno z największych marzeń. Często jednak wydaje się ono tak trudne i nierealne, że większość porzuca myśl o pomyśle na własny biznes i pozostaje w pracy na etacie. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób, które aktualnie nie są nigdzie zatrudnione i zarejestrowały się w urzędzie pracy jako bezrobotne. Często utrata pracy może być bardzo skutecznym bodźcem do zastanowienia się nad pójściem „na swoje” i założenia firmy. Dla osób, które zdecydują się na ten krok, dostępne są specjalne dofinansowania, które znacznie ułatwiają start i stanowią przydatny finansowy zastrzyk na drodze początkującego przedsiębiorcy. Jakie są warunki pozyskania dotacji z urzędu pracy na założenie własnej firmy?
Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać dotację z urzędu pracy?
Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej z urzędu pracy to bezzwrotne dofinansowanie, które otrzymuje się w całości za pomocą jednego przelewu na konto. Środki te przelewane są na konto „z góry”, co oznacza, że dostaje się je jeszcze przed rozpoczęciem firmowych zakupów. Dofinansowania nie trzeba zwracać pod warunkiem, że dotrzyma się wszystkich warunków zawartych w umowie z urzędem.
Aby uzyskać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej należy spełniać określone wytyczne, których szczegóły zależą od konkretnego urzędu pracy. Przyjęte są jednak ogólne warunki, które należy spełniać, aby móc starać się o dotację:
- O środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą ubiegać się jedynie osoby fizyczne (wykluczone są przyszłe spółki z o. o. i spółki cywilne).
- Należy posiadać status osoby bezrobotnej (w praktyce w jeden dzień można zarejestrować się jako bezrobotny i zgłosić wniosek o dofinansowanie).
- W ciągu ostatnich 12 miesięcy nie można prowadzić firmy lub posiadać aktualnie zawieszonej działalności gospodarczej.
- Nie wolno podlegać zajęciom komorniczym.
- W ciągu ostatnich 2 lat od planowania założenia działalności nie wolno być karanym za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu.
- W określonym czasie od złożenia wniosku o dotację nie odrzucono propozycji pracy lub stażu z urzędu pracy jako osoba bezrobotna.
- Nie składano już wcześniej wniosku o dofinansowanie w innym PUP.
W niektórych urzędach mogą być brane pod uwagę jeszcze inne czynniki jak np. zwolnienie dyscyplinarne z pracy czy odejście za porozumieniem stron.
Jak otrzymać dofinansowanie na otwarcie firmy 2023?
Aby otrzymać dofinansowanie należy przygotować odpowiednie dokumenty (w tym przygotować biznesplan) i trzymać się określonej procedury. Najpierw trzeba sprawdzić wytyczne dotyczące pozyskania dotacji na stronie internetowej konkretnego PUP. Następnie skompletować wszystkie dokumenty, złożyć wniosek i poczekać na decyzję urzędu. Po pozytywnym rozpatrzeniu sprawy podpisać umowę, dopełnić formalności i poczekać na przelew. Po jego otrzymaniu dokonać zakupu wyposażenia na które otrzymano dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, rozliczyć się z dofinansowania i prowadzić działalność przez minimum rok.
Ile można dostać z urzędu pracy na założenie firmy?
W 2023 roku maksymalna kwota jaką można uzyskać na prowadzenie działalności gospodarczej to 6-krotność średniego wynagrodzenia i wynosi ona około 40 tysięcy złotych. Dla wielu poczatkujących firm może to być więc naprawdę solidne wsparcie pozwalające na zakup wyposażenia i niezbędnego sprzętu. Na potrzeby nowopowstałej firmy można także wnioskować o część dofinansowania lub pokryć częściowo z własnej kieszeni zakup bardzo drogich akcesoriów.
Cała procedura może wyglądać na skomplikowaną, zwłaszcza dla osoby, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę w świecie biznesu. Jeśli nie jesteś pewien, w jaki sposób zawnioskować o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej i masz w głowie mnóstwo pytań, warto zwrócić się do firm prowadzących księgowość w Warszawie, Poznaniu, Garwolinie lub Lublinie, które są na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami i posiadają niezbędne doświadczenie, dzięki któremu przejdziesz sprawnie i szybko całą procedurę związaną z pozyskaniem dotacji. Eksperci z firm księgowych z przyjemnością odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w dopełnieniu formalności.
Dowiedz się więcej z naszego bloga
Jak Opodatkować sprzedaż kryptowalut (PIT i CIT)
Opodatkowanie sprzedaży kryptowalut – PIT i CIT Kryptowaluty stały się...
Czytaj dalejZasady opodatkowania spółki komandytowej oraz jej wspólników
Zasady opodatkowania spółki komandytowej oraz jej wspólników Spółka komandytowa jest...
Czytaj dalej