Jak założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS?
Opublikowano 25 listopada 2022

Od 1 stycznia 2023 wszyscy płatnicy składek będą mieli obowiązek posiadania konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Zmiany w tym zakresie przewiduje ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, do której z dniem 1 stycznia zostaną dodane art. 47b i art. 47c.

W przypadku, gdy płatnik składek nie założy PUE ZUS (do 30 grudnia 2022 r.), wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy profil informacyjny, w terminie do 31 stycznia 2023 r. płatnikom składek, na kontach których na dzień 31 grudnia 2022 r. prowadzone są rozliczenia z tytułu składek.

Proponowane zmiany mają na celu stworzenie rozwiązań umożliwiających szerokie wykorzystanie Portalu Usług Elektronicznych ZUS jako wygodnego, taniego, szybkiego i niezawodnego narzędzia komunikacji dwustronnej z klientami Zakładu.

W dzisiejszym wpisie specjaliści z kancelarii podatkowej z Poznania, Lublina, Warszawy i Garwolina pokażą, w jaki sposób przedsiębiorca może szybko założyć profil na ZUS PUE.

KROK PIERWSZY

Aby dokonać rejestracji należy wieść na stronę www.zus.pl i wybrać z nagłówka strony zakładkę „Zarejestruj w PUE”.

KROK DRUGI

Po kliknięciu „Zarejestruj w PUE” zostaniemy przeniesieni na kolejną stronę, gdzie należy dokonać wyboru podmiotu, dla którego zakładamy konto. Do wyboru mamy rejestrację: [Dla Ciebie], [Dla przedsiębiorców] oraz [Dla firm]. Osoby prowadzące działalność gospodarczą wybierają opcję [dla przedsiębiorców].

KROK TRZECI

Krok trzeci to wybór sposobu rejestracji. ZUS umożliwia rejestrację przy użyciu:

A: metod z portalu login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna),

B: kwalifikowanego podpisu elektronicznego,

C: bankowości elektronicznej w banku, który podpisał porozumienie z ZUS.

D: samodzielnej rejestracji – dla osób nieposiadających kwalifikowanego podpisu elektronicznego, profilu zaufanego, e-dowodu ani dostępu do systemu bankowości elektronicznej w banku, który podpisał umowę z ZUS. W tym przypadku wybieramy przycisk [DO REJESTRACJI].

W zależności od wybranej opcji zostaniemy przeniesieni:

A: Na stronę Login.gov.pl


B: Na stronę ZUS www.zus.pl/portal/rejestracja-certyfikatem.npi

C: Na stronę ZUS z listą banków współpracujących z PUE ZUS

D: Na stronę ZUS z danymi do uzupełnienia

KROK CZWARTY

W tym korku wypełniamy formularz rejestracyjny. Przy wyborze opcji od A do C, część danych w formularzu rejestracji wypełnia się automatycznie. Metody te pozwalają również na potwierdzenie tożsamości, dlatego skorzystanie z nich nie wymaga wizyty w ZUS. Jakiekolwiek trudności na tym etapie można skonsultować z biurem podatkowym, które prowadzi sprawy podatkowe i księgowe Twojej firmy.

W przypadku skorzystania z opcji [DO REJESTRACJI] wszystkie obowiązkowe pola należy wypełnić samodzielnie a w ciągu 7 dni od rejestracji należy potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty. Na wizycie trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport. Pola oznaczone gwiazdką [*] są obowiązkowe.

Poza wypełnieniem danych należy również ustalić hasło do portalu oraz zaakceptować regulamin.

KROK PIĄTY

Krok piąty to rejestracja. Po wprowadzeniu wszystkich wymaganych danych i zatwierdzeniu regulaminu należy kliknąć przycisk [ZAREJESTRUJ PROFIL]. Następnie należy wprowadzić kod weryfikacyjny, który będzie wysłany na podany adres e-mail albo numer telefonu.

Komunikat wysłany na adres mailowy:

Komunikat wysłany na numer telefonu:

Po wpisaniu kody weryfikacyjnego wyświetli się okno z informacją o pomyślnej rejestracji profilu. ZUS wyśle wiadomość z loginem na adres e-mail albo numer telefonu komórkowego podany w formularzu rejestracyjnym.

KROK SZÓSTY

Krok szósty to zalogowanie się do systemu. Logowanie do ZUS PUE następuje poprzez stronę startową ZUS. Z nagłówka strony należy wybrać zakładkę „Zaloguj do PUE”. Następnie należy wybrać jeden z dostępnych sposobów logowania:

1) za pomocą loginu i hasła PUE,

2) za pomocą profilu zaufanego/login.gov.pl,

3) za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego,

4) za pomocą bankowości elektronicznej

Po zalogowaniu można korzystać z systemu.

Zakładanie profilu na Platformie Usług Elektronicznych nie jest trudne, jednak jeśli potrzebujesz wsparcia technicznego, poproś o nie przedstawiciela Kancelarii Podatkowej Andrzej Nowak Sp. z o.o.

Dowiedz się więcej z naszego bloga