Jak zdobyć środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej?
Opublikowano 6 sierpnia 2021

Jak powszechnie wiadomo – rozpoczęcie własnej działalności nie jest rzeczą łatwą. Każda osoba planująca założyć własną firmę powinna dysponować funduszami, które pozwolą jej zaistnieć na rynku. Nie każdy przyszły przedsiębiorca posiada jednak odpowiednie zaplecze finansowe, które z pewnością odgrywa dużą rolę, szczególnie na początku. Jak się okazuje, z pomocą takim osobom przychodzi nie tylko Urząd Pracy i Unia Europejska. Sprawdźmy więc jakie mamy możliwości:

Dotacja z Urzędu Pracy

Pierwszą opcją, którą możemy rozważyć jest dotacja z Urzędu Pracy. Pomoc ta przeznaczona jest dla osób zarejestrowanych w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna przez co najmniej miesiąc, choć czasami jest wymagany okres 3 miesięcy. Nie jest to jednak jedynym warunkiem. Trzeba spełnić dodatkowo poniższe wymogi:

  • nie możesz być studentem studiów dziennych,
  • nie możesz mieć zawieszonej działalności gospodarczej i przez ostatni rok nie prowadzić działalności gospodarczej,
  • w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie odmówić przyjęcia na staż lub nie odrzucić oferty pracy proponowanej przez Urząd Pracy,
  • w ciągu ostatnich 2 lat nie być karanym za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz nie być objętym zajęciami sądowymi,
  • nie zkładać innego wniosku o dotację.

Warunki mogą nieco różnić się w zależności od regulaminu dotacji w różnych Urzędach Pracy. Do złożenia wniosku o dofinansowanie niezbędny jest biznesplan – ten dobrze przygotowany znacząco zwiększy Wasze szanse na otrzymanie pomocy. Może okazać się on kluczowy przede wszystkim dla urzędników, którzy dzięki niemu lepiej zrozumieją koncepcje Waszej działalności. Dodatkowo, pomaga on początkującemu przedsiębiorcy wskazując krok po kroku plan działania w celu prawidłowego rozwoju firmy. Taka, na pierwszy rzut oka, nieważna sprawa może odgrywać ogromną rolę podczas starania się o dofinansowanie z Urzędu Pracy. Warto więc zadbać o to, aby Wasz biznesplan był dopracowany i kompletny.

Konieczność posiadania wkładu własnego – choćby niewielkiej kwoty – zależna jest od regulaminu danego Urzędu. Niektóre z nich nie wymagają posiadania wkładu własnego, inne natomiast podają zalecany jego procentowy pułap.  Co ważne, przychylniej rozpatrywany jest wniosek osoby, która ma jakikolwiek wkład własny (choćby nawet komputer).

Dotacja ta jest nieopodatkowana oraz bezzwrotna pod warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej przez wymagany czas, który przeważnie wynosi 12 miesięcy. Wysokość przyznanej dotacji może wynosić nawet ok. 32 000zł. Jest to suma, która znacząco może pomóc młodym przedsiębiorcom. Należy też pamiętać, że kwotę tą trzeba w całości wydać w ciągu 30 dni od dnia jej otrzymania.

Dotacja z Unii Europejskiej

Drugą możliwością, którą można rozważyć są dotacje pochodzące z Unii Europejskiej. Dofinansowanie unijne przeznaczone jest dla firm jednoosobowych dzielących się na dwie grupy wiekowe:

  • dla osób przed 30 rokiem życia,
  • dla osób po 30 roku życia.

Dotacje te są kierowane do wielu grup społecznych np. zarejestrowanych w PUP, bezrobotnych niezarejestrowanych w PUP, imigrantów, osób pracujących, których wynagrodzenie nie przekracza płacy minimalnej czy zatrudnionych na umowach krótkoterminowych.

Instytucje, które mogą dysponować środkami unijnymi to m.in. urzędy pracy, organizacje pozarządowe czy instytucje szkoleniowe.

Dotacje Unijne składają się z trzech części:

  • jednorazowej dotacji na stworzenie firmy,
  • doradztwa i szkolenia,
  • comiesięcznego wsparcia – dotacja pomostowa.

Jeżeli podejmiecie decyzję o staraniu się o dotacje unijną, możecie przejść do dalszego działania. Pierwszym krokiem w ubieganiu się o dotację ze środków Unii Europejskiej jest złożenie formularza rekrutacyjnego. Zawieramy w nim informację o naszym doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach czy pomyśle na biznes. Po pomyślnym zakwalifikowaniu się należy przystąpić do specjalnego szkolenia, które trwa około tygodnia, aż w końcu przygotowujemy nasz biznesplan. Cały proces trwa około 3 miesiące, a środki jakie możemy pozyskać sięgają nawet 40 tysięcy złotych.

Pożyczka lub kredyt

Kolejnym sposobem na pozyskanie środków finansowych potrzebnych dla początkującego przedsiębiorcy mogą być niskooprocentowane pożyczki i kredyty. Instytucje bankowe często posiadają bardzo dogodne oferty dla osób początkujących, chcących założyć własny biznes. Będzie to dobra alternatywa i swego rodzaju „koło ratunkowe” dla osób, którym nie udało się pozyskać funduszy Unijnych czy dotacji z Urzędu Pracy.

Atrakcyjnym rozwiązaniem jest uzyskanie pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego, gdzie można uzyskać nawet 7 mln zł pożyczki o korzystnym oprocentowaniu zaledwie 0,15% w skali roku.

Pożyczki są udzielane na okres do 7 lat, z możliwością karencji w spłacie 12 miesięcy. Co istotne, do uzyskania ich nie trzeba posiadać wkładu własnego.

Pożyczki BGK są przeznaczone zarówno dla doświadczonych przedsiębiorstw, inwestujących w rozwój firmy, jak i osób znajdujących się na początku prowadzenia biznesu.

Crowfunding

Crowfunding inaczej finansowanie społecznościowe to stosunkowo nowa forma pozyskiwania środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Polega ona na wypromowaniu swojego pomysłu na biznes w internecie i ustaleniu kwoty, która jest nam niezbędna do uruchomienia przedsięwzięcia. Każdy internauta, któremu spodoba się nasz pomysł na biznes, może nas wesprzeć  poprzez jednorazowe drobne wpłaty na stworzonych w tym celu platformach internetowych.

Wyróżniamy bardzo dużo zalet Crowfundingu. Należy skupić się przede wszystkim na dotarciu do niekiedy ogromnej ilości osób – inwestorów. Pozyskiwanie w ten sposób dofinansowania może również znacząco obniżyć barierę wejścia na rynek. Wyróżniamy coraz więcej rodzajów crowfundingu – ta dziedzina nieustannie się rozwija i oferuje pomoc coraz większej ilości osób.

Aniołowie biznesu

W ten sposób określa się osoby prywatne, które chcą zainwestować w rozwój nowych firm własnymi środkami finansowymi lub oferują wsparcie merytoryczne przy rozkręcaniu własnego biznesu. Są to zazwyczaj osoby majętne, doświadczeni przedsiębiorcy lub ci przedsiębiorcy, którzy przeszli już na emeryturę. Przekazują oni swoją wiedzę opartą na wieloletnim doświadczeniu oraz wykorzystują kontakty biznesowe dzięki czemu nowa firma, która dopiero stawia pierwsze kroki w branży, ma większe możliwości, a co za tym idzie – większe szanse na osiągnięcie sukcesu.

Szukasz wsparcia finansowego dla Twojego biznesu? Zgłoś się do nas, pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie i wesprzemy w dopełnieniu formalności!

Dowiedz się więcej z naszego bloga