Kancelaria Podatkowa Andrzej Nowak Sp. z o.o.

Pon – Pt  9:00 – 17:00                 +48 538 116 064             biuro@anowak.com.pl

Panel Klienta
Panel Klienta
dofinansowanie-wynagrodzenia

Optymalne formy opodatkowania dla firm budowlanych – porady eksperta

Wprowadzony 1 stycznia 2022 r. tzw. Polski Ład wywrócił do góry nogami cały system podatkowy. Zmiany dotyczą głownie osób fizycznych pracujących na etatach oraz przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Zasadniczo nie ma branż, które pozostały poza wprowadzoną reformą i które nie muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości podatkowej A.D. 2022. Dotyczy to również firm z sektora usług budowlanych. Jak zatem optymalnie rozliczyć podatki w branży budowlanej? Nasze biuro rachunkowe podpowiada!

 

Co wybrać, żeby nie zderzyć się ze ścianą podatkową?

 

Niestety na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi dobrej dla wszystkich. Każda z metod opodatkowania dla budowlańców ma bowiem swoje wady i zalety.  

 

Swój renesans może przeżyć ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ewidentną zaletą tej formy opodatkowania jest stosunkowo niska stawka podatku. Usługi w zakresie robót budowlanych opodatkowane są bowiem 5,5% stawką podatku dochodowego. Ryczałtowcy zapłacą również stosunkowo niedużą składkę zdrowotna. Jej wysokość stała się w 2022 r. o tyle istotna, że składka ta zasadniczo staje się zdrowotnym para podatkiem, którego ciężar ponosi przedsiębiorca. Dla ryczałtu wysokość składki kształtuje się w następujący sposób:

 • dla rocznych przychodów do 60 tys. zł – 335,94 zł;
 • dla rocznych przychodów od 60 tys. zł do 300 tys. zł – 559,89 zł;
 • dla rocznych przychodów ponad 300 tys. zł – 1007,81.

 

Przedsiębiorca połowę zapłaconej składki może odliczyć od przychodu.

 

Specjaliści z naszego biura księgowego dla firm budowlanych przypominają jednak, że ryczałt płaci się wyłącznie od przychodu, który nie jest pomniejszany o koszty działalności gospodarczej. Dla kogo zatem ryczałt? Przede wszystkim dla firm, które wykonują usługę na materiale powierzonym, a więc nie dokonują zakupu materiałów budowlanych, których cena jest wkalkulowana w usługę. Ryczałt może być nieopłacalny również dla tych przedsiębiorców, którzy posiadają maszyny lub urządzenia w leasingu. Wydatki na spłatę rat stanowią bowiem koszt podatkowy.

 

A może jednak podatek od dochodu? Księgowość dla firm budowlanych

 

Dla firm budowlanych, które generują znaczne koszty prowadzenia działalności gospodarczej bardziej opłacalne może być rozliczenie się z fiskusem na zasadach ogólnych podatkiem wg. skali lub podatkiem liniowym.

 

W 2022 r. podatek na zasadach ogólnych płatny jest wg. następującej skali:

 • 12% do kwoty 120 tys. zł oraz
 • 32% od kwoty nadwyżki ponad 120 tys. zł. 

– przy uwzględnieniu kwoty wolnej od podatku na poziomie 30 tys. zł.

 

Firma budowlana na skali zapłaci dodatkowo 9% składki zdrowotnej liczonej od dochodu, która nie podlega odliczeniu.

 

W przypadku wyboru opodatkowania podatkiem liniowym, podatek będzie obliczany od dochodu wg. 19% stawki.  Natomiast składka zdrowotna wyniesie 4,9% liczone od dochodu. Składkę przedsiębiorca będzie mógł częściowo odliczyć od dochodu albo zaliczyć w koszty, ale wyłącznie do rocznego limitu w wysokości 8700 zł.

 

Przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej zarówno dla rozliczających się na skali, jak i dla tych, którzy wybrali podatek liniowy, przewidują, że składka na ubezpieczenie zdrowotne nie może być niższa niż 270, 90 zł miesięcznie.

 

Wysokość dochodu kluczowa dla księgowości firmy budowlanej

 

Dla obu powyżej wymienionych metod rozliczeń z fiskusem podstawą opodatkowania jest dochód, a więc przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Zatem wybór skali lub podatku liniowego jako metody opodatkowania dla firmy budowlanej jest uzasadniony, gdy w przedsiębiorstwie pojawiają się koszty np. koszty materiałów budowalnych, wynagrodzeń pracowniczych, leasingów itp.

 

Natomiast sam wybór pomiędzy skalą podatkową a podatkiem liniowym uzależniony jest głównie od wysokości dochodu. Dla mniejszych przedsiębiorców, których dochody nie przekraczają 120 tys. zł., tych, którzy rozliczają się z małżonkiem lub korzystają z innych ulg podatkowych odliczanych od dochodu, korzystniejsza może okazać się skala podatkowa.

 

Jak zatem dokonać wyboru? Biuro rachunkowe radzi

 

Wybierając optymalną formę opodatkowania dla firmy budowlanej, należy zatem wziąć pod uwagę nie tylko wysokość samej stawki podatkowej, lecz także to, w jakiej wysokości ustalona będzie składka zdrowotna oraz czy podatnik ponosi koszty.

 

Przykładowo:

Pan Adam prowadzi firmę świadczącą usługi remontowo-budowlane głównie dla osób fizycznych. Jego miesięczne przychody z działalności gospodarczej wynoszą 15 tys. zł, a średnie koszty ok. 1 tys. zł w zależności od umowy z klientem:

 1. Pan Adam samodzielnie dokonuje zakupu materiałów budowlanych, których koszt zawarty jest w cenie usługi. Przyjmijmy, że jest to 5 tys. zł.
 2. Pan Adam wykonuje samą usługę, a niezbędne materiały budowlane klient dostarcza samodzielnie.

W związku z tym rozliczenie podatkowe firmy pana Adama w zależności od konkretnego przypadku może kształtować się następująco.

 

Wariant A

 

Roczny ryczałt wg stawki 5,5%

 

Podatek: 9718 zł
Składka zdrowotna: 6 718,68 zł
Łączne obciążenia (podatek + składki społ. i zdr. ZUS): 29 801, 58 zł

 

Roczny podatek wg. skali

 

Podatek: 6 769 zł
Składka zdrowotna: 8 228,27 zł
Łączne obciążenia (podatek + składki społ. i zdr. ZUS): 28 362,17

 

Roczny podatek liniowy

 

Podatek: 17 094 zł
Składka zdrowotna: 4 671,10 zł
Łączne obciążenia (podatek + składki społ. i zdr. ZUS): 35 130 zł.

 

Wariant B

 • Przychody: 15 000 zł miesięcznie/180 tys. rocznie
 • Koszty: 1 000 zł miesięcznie/12 tys. rocznie
 • Dochód: 14 000 zł miesięcznie/168 tys. rocznie
 • Składki ZUS społeczne: 13 364,90 zł rocznie

 

Roczny ryczałt wg stawki 5,5%

 

Podatek: 9718 zł
Składka zdrowotna: 6 718,68 zł
Łączne obciążenia (podatek + składki społ. i zdr. ZUS): 29 801,58 zł

 

Roczny podatek wg. skali

 

Podatek: 17 666 zł
Składka zdrowotna: 13 178,27 zł
Łączne obciążenia (podatek + składki społ. i zdr. ZUS): 44 209,17 zł

 

Roczny podatek liniowy

 

Podatek: 27 981 zł
Składka zdrowotna: 7 366,10 zł
Łączne obciążenia (podatek + składki społ. i zdr. ZUS): 48 712 zł.

 

Powyższy przykład pokazuje, że sytuacja podatkowa pana Adama będzie się zmieniać w zależności od struktury osiąganych przez niego dochodów i kosztów. Ma to istotne przełożenie na wysokość łączonych obciążeń podatkowo składkowych. W wariancie A, z uwagi na koszty, korzystniejsza może okazać się skala podatkowa. Z kolei brak kosztów skutkować będzie większą opłacalnością ryczałtu.

 

Sytuację każdego przedsiębiorstwa należy rozpatrywać indywidualnie, dlatego przed wyborem formy opodatkowania warto skontaktować się z doradcą podatkowym specjalizującym się w obsłudze branży budowlanej, który wskaże optymalny wariant opodatkowania.

 

Pamiętaj, że dla własnego bezpieczeństwa należy przedyskutować sprawę z doradcą podatkowym lub radcą prawnym. 

Na konsultację w łatwy sposób umówisz się pod numerem +48 538 116 064

Zostaw kontakt do siebie.

Odezwe się najszybciej jak to możliwe i wspólnie ustalimy czy i jak możemy Ci pomóc?