korzyści podatkowe
Opublikowano 21 grudnia 2022

Wiele osób pracujących na etacie zastanawia się czy założenie własnej działalności gospodarczej to dobry pomysł. Często z propozycjami zastąpienia umowy o pracę kontraktem B2B wychodzą sami pracodawcy. Czy zatem jest się czego bać?

Sprawy papierkowe

Obecnie proces zarejestrowania działalności gospodarczej jest dosyć prosty i całą operację można przeprowadzić w domu nie ruszając się sprzed komputera. Wniosek CEIDG-1 można złożyć przez Internet na stronie https://www.biznes.gov.pl/pl. Jeśli posiadamy profil zaufany lub e-dowód to przy użyciu kreatora system pozwoli nam na łatwe przygotowanie wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców i zgłoszenia do ZUS/KRUS, GUS i urzędu skarbowego.

Korzyści podatkowe

Zasadniczo młody przedsiębiorca nie za bardzo orientuje się o co chodzi z tymi podatkami. Wynika to z prostego faktu, że do tej pory nie musiał się tym interesować. Podatki i składki ZUS pobierał i wpłacał za niego pracodawca. Jedyny obowiązek etatowego pracownika to złożenie rocznego zeznania podatkowego. W przypadku prowadzenia firmy jest inaczej. To przedsiębiorca sam rozlicza swoje zobowiązania podatkowe i składkowe. Oczywiście sam nie musi oznaczać samodzielnie. Większość przedsiębiorców korzysta z usług biur rachunkowych, które prowadzą księgi podatkowe i wyniki miesięcznego rozliczenia podają klientom. Przedsiębiorcy dokonują jedynie przelewów na właściwe konto z urzędzie skarbowym lub ZUS. 

Ale co z tymi korzyściami podatkowymi? Przede wszystkim przedsiębiorcy korzystają z dobrodziejstwa wyboru formy opodatkowania. W przypadku pracy na etacie dochód pracownika zawsze będzie rozliczany wg. skali podatkowej. Oznacza to w skrócie kwotę wolną od podatku w wysokości 30 tys. zł, opodatkowanie dochodu wg. stawki 12% do kwoty 120 tys. zł i nadwyżki ponad tą kwotę 32% podatkiem. Natomiast przedsiębiorca może wybrać czy rozliczać się z urzędem skarbowym:

  • wg. tych samych zasad czyli skalą podatkową, 
  • podatkiem liniowym wg. stawki 19% bez względu na wysokość uzyskanego dochodu,
  • czy może wybrać ryczałt, który jest podatkiem od przychodów. 

To jaką formę opodatkowania wybrać zależy przede wszystkim od tego jak wysoki będzie dochód/przychód z działalności gospodarczej oraz czy przedsiębiorca będzie ponosił duże wydatki związane z jej prowadzeniem. Im wyższe dochody tym bardziej opłaca się być przedsiębiorcą. Dla specjalistów zarabiających więcej niż 10 tys. zł miesięcznie etat nie jest dobrym rozwiązaniem ponieważ wszystko co zarobią ponda tą kwotę będzie opodatkowane 32% podatkiem. Natomiast w przypadku wyboru podatku linowego lub ryczałtu może się okazać, że całość zarobionych pieniędzy będzie korzystniej opodatkowana. 

A co z etatowcami, którzy nie przekraczają kwoty 120 tys. zł dochodu rocznie. Czy dla nich działalność gospodarcza może być atrakcyjna podatkowo? To zależy od tego jakie koszty działalności poniesiemy w ciągu roku. Należy pamiętać, że pracownicy etatowi mają stałe koszty uzyskania przychodów w wysokości maksymalnej 3600 zł. Natomiast przedsiębiorcy mają możliwość zaliczania do kosztów podatkowych wydatków, których pracodawca w rozliczeniu podatkowym uwzględnić nie może. Kosztami działalności mogą być wydatki na zakup lub leasing firmowego samochodu, wydatki eksploatacyjne związane z tym samochodem (koszty paliwa, napraw, części), wydatki na zakup różnego rodzaju sprzętów do działalności gospodarczej np. komputery, drukarki, narzędzia i maszyny, abonamenty za telefon i Internet, wyposażenie biura, wydatki na zakup oprogramowania, szkolenia, reklamę itd. – wszystko zależy od specyfiki prowadzonej działalności. Dlaczego wydatki te są tak istotne? Ponieważ obniżają one dochód będący podstawą opodatkowania, co oznacza, że podatek obliczamy od niższej kwoty. Natomiast jeśli przyszły przedsiębiorca prowadzi działalność typowo usługową i nie generuje dużych kosztów to rozwiązaniem dla niego może być ryczałt, w którym wysokość kosztów nie ma kompletnie żadnego znaczenia ponieważ jest to podatek od przychodu. Zaletą ryczałtu jest jego prostota i w wielu przypadkach atrakcyjne (niższe niż w przypadku skali i podatku liniowego) stawki opodatkowania. Przykładowo ryczałt dla usług budowlanych wynosi 5,5% a dla działalności gastronomicznej 3%. 

A co z VAT

Wiele osób zastanawia się czy jak założy firmę to będzie musiało być do razu podatnikiem VAT. Część z nich zupełnie niepotrzebnie obawia się bycia VATowcem. Przede wszystkim należy wyjaśnić kiedy opłaca się być podatnikiem VAT. Jest to korzystne dla przedsiębiorcy jeśli nabywca jego towarów lub usług również jest podatnikiem VAT. W takiej sytuacji podatek VAT zarówno dla sprzedawcy jak i nabywcy jest neutralny tzn. obaj nie ponoszą kosztów ekonomicznych związanych z jego zapłatą. Sprzedawca wprawdzie wpłaca podatek do urzędu skarbowego ale otrzymuje go w cenie brutto od nabywcy. Z kolei nabywca może odliczyć sobie podatek zapłacony sprzedawcy i uzyskać jego zwrot z urzędu skarbowego. Sytuacja wygląda nieco inaczej jeśli głównym odbiorcą sprzedawanych towarów i usług są konsumenci. Dla nich opodatkowanie VAT oznacza droższy towar czy usługę ponieważ podatku tego w żaden sposób nie mogą odliczyć. Sprzedawca VATowien może być zatem mniej konkurencyjny na rynku. Przedsiębiorca będący podatnikiem VAT poza tym, że wykazuje podatek VAT na fakturach sprzedaży ma jednocześnie prawo do odliczenia tego podatku zawartego na fakturach zakupu – fakturach kosztowych. Jeżeli przedsiębiorcy nie opłaca się być podatnikiem VAT zawsze może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego do kwoty 200 tys. zł netto. 

Ekonomiczna korzyść z bycia przedsiębiorcą 

Aby pokazać jaka jest ekonomiczna korzyść z bycia przedsiębiorcą posłużymy się przykładem. Załóżmy, że programista kupuje laptop, który jest mu potrzebny do rozwijania swoich umiejętności programowania. Jest to sprzęt z górnej półki kosztujący 12 300 zł brutto. 

W przypadku, w którym programista pracuje na etacie zakup laptopa kosztuje go dokładnie 12 300 zł. Tyle z domowego budżetu będzie musiał wydać. 

Teraz załóżmy, że programista prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym i jest podatnikiem VAT. Ponieważ sprzedaż laptopów jest opodatkowana 23% podatkiem VAT to w cenie brutto 12 300 zł zawarte jest 2 300 zł podatku, który może być bezpośrednio zwrócony na konto przedsiębiorcy. Zatem odliczając ten podatek przedsiębiorca już zaoszczędza. Ponadto pozostała kwota netto z faktury (10 000 zł) może być kosztem uzyskania przychodu w firmie. Oznacza, to że podatek dochodowy podlegający wpłacie do urzędu skarbowego zostanie obniżony o 1 900 zł. Zatem dla przedsiębiorcy laptop ten realnie kosztuje 8 100 zł. 

To czy bycie przedsiębiorcą się opłaca zależy od rachunku ekonomicznego. Taką decyzję zawsze warto oprzeć przynajmniej o szacunkowe wyliczenia, które pokażą czy w konkretnym przypadku będzie to uzasadnione ekonomicznie. Prowadzenie własnej firmy nie jest, aż tak skomplikowane jak niektórym się wydaje, a bycie przedsiębiorcą otwiera nie tylko furtki podatkowe ale i biznesowe.

Dowiedz się więcej z naszego bloga