biuro rachunkowe z Warszawy Śródmieścia
Opublikowano 20 marca 2023

Prowadzenie firmy wymaga dużego zaangażowania czasu oraz wiedzy. Przedsiębiorcom skupionym na zarządzaniu zespołem, budowaniu przewagi konkurencyjnej, pozyskiwaniem i obsługiwaniem klientów zwyczajnie brakuje już zasobów na inne prace. A przecież to właśnie na zapleczu mają miejsce procesy, które determinują dalsze być albo nie być firmy. Gdy chodzi o zarządzanie finansami, lepiej postawić na zaufane biuro rachunkowe. Zobacz, dlaczego outsourcing usług się opłaca i czy warto z niego korzystać.

Księgowość w firmie – dział wewnętrzny czy specjalista z zewnątrz?

Prowadzenie księgowości firmowej możliwe jest na dwa sposoby. Pierwszy to stworzenie wewnętrznego działu, który będzie zajmował się rozliczeniami, sprawami płacowo-kadrowymi. Druga opcja to zatrudnienie firmy zewnętrznej. Odbywa się to na zasadzie B2B – za swoje usługi biuro rachunkowe z Warszawy Śródmieścia wystawia fakturę do opłacenia, co znaczenie upraszcza comiesięczne rozliczenia. 

Gdyby porównać koszty każdej z opcji, okaże się zapewne, że współpraca z firmą zewnętrzną jest bardziej opłacalna. Dzisiaj zatrudnienie pracownika na etacie oznacza dla pracodawcy wysokie koszty. Łącznie mogą być nawet wyższe niż samo wynagrodzenie właściwe. A co do niego, to powołując się na portal wynagrodzenia.pl mediana zarobków na tym stanowisku to 5800 złotych brutto[1].

Oprócz utrzymania pracownika, trzeba jeszcze wziąć pod uwagę koszty urządzenia biura, wyposażenia pomieszczenia. Są to oczywiście komputery, a do tego programy. Oprócz nich meble i cała reszta potrzebna do zagospodarowania wygodnego miejsca pracy.

Czym w praktyce jest outsourcing usług rachunkowych?

Gdybyś miał wskazać jedną, najbardziej żmudną pracę, jaką wykonujesz jako przedsiębiorstwa, to prawdopodobnie byłoby to prowadzenie księgowości. Rachunki piętrzą się nieustannie, odciągając Cię od zadań właściwych, jesteś zmuszony czujnie śledzić zmiany w przepisach prawa i bezbłędnie je wdrażać. A to tylko niektóre z problemów, których przecież możesz pozbyć się w łatwy sposób.

Zatrudnienie biura rachunkowego spoza struktur firmy polega na nawiązaniu stałej współpracy z przedsiębiorstwem, które zawodowo zajmuje się obsługą księgową. Zazwyczaj jest to cały zespół specjalistów z doświadczeniem biznesowym oraz podatkowym. Dostarcza on usługi z zakresu m.in.:

  • doradztwa podatkowego,
  • sprawdzania dokumentów pod względem formalno-rachunkowym,
  • prowadzenia rejestrów VAT,
  • wprowadzania danych do systemu księgowego,
  • prowadzenia ksiąg głównych i pomocniczych,
  • kontrolowania poprawności zapisów,
  • kontrolowania należności i sald,
  • przygotowywania i wysyłania deklaracji podatkowych do US,
  • sporządzania bilansów, rachunków zysków i strat,
  • wysyłania rocznych PIT-ów

i innych w ramach wybranego pakietu. Powierzenie księgowości swojej firmy księgowemu z zewnątrz odbywa się na podstawie podpisanej umowy. Ty opłacasz abonament i dostarczasz dokumenty służące do przygotowywania comiesięcznych rozliczeń, a Twój opiekun zajmuje się nimi, przedstawiając Ci informacje o wysokości podatku czy składki zdrowotnej do opłacenia.   


[1] Źródło: https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-ksiegowy

Dowiedz się więcej z naszego bloga