pracownicy biurowi
Opublikowano 13 lutego 2023

Prowadzenie firmy zawsze było wyzwaniem, a wielu uważało, że jest to przedsięwzięcie dla odważnych i zdeterminowanych, którzy często rezygnują z życia prywatnego, by podołać wszystkim biznesowym wyzwaniom. Te opinie zdają się podzielać sami przedsiębiorcy, którzy wskazują niestabilność prawa, jako jedną z największych bolączek i problemów przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Według Jacka Cieplaka, dyrektora departamentu prawa i legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców osoba, która prowadzi własną firmę, aby być na bieżąco z przepisami, powinna studiować je każdego dnia przez około… 4 godziny[1]. Oczywiście dla wielu osób jest to nierealne, dlatego szukają wsparcia na zewnątrz i zatrudniają biura rachunkowe, które wezmą na siebie ciężar aktualizowania wiedzy, wdrażania zmian i pilnowania porządku w dokumentacji finansowej oraz kadrowej. 

Niestabilność prawa i skomplikowane zapisy problemem przedsiębiorców

Prawo, w tym kontekście prawo gospodarcze, jest niestabilne i szybko się zmienia. Śledzenie go jest trudne, a dla wielu niemożliwe z dwóch powodów – braku odpowiedniej wiedzy prawniczej, a także czasu (i chęci) na tego typu działania. Lepiej zająć się tym, na czym się znasz, a prowadzenie spraw o charakterze prawnym zlecić specjalistom. Pojawia się tylko pytanie – tworząc wewnętrzny dział prawny, czy szukać wsparcie z zewnątrz? Zdecydowanie przeważa druga opcja, czyli zatrudnienie biura rachunkowego z Warszawy Mokotów, przynajmniej jeśli chodzi o oszczędność kosztów.   

Piętrzące się formalności – księgowość, która spędza sen z powiek

Sprawy księgowe zawsze sprawiały trudność przedsiębiorstwom. Kojarzyły się z licznymi formalnościami, niezliczonymi tabelkami do uzupełnienia, terminami, których przekroczenie powodowało lawinę upomnień i kar finansowych.

Dzisiaj można jednak znacznie uprościć te procesy, a na pewno uporządkować je, aby ułatwić sobie kontrolowanie rentowności i skrócić czas reakcji w ewentualnych sytuacjach kryzysowych. Skorzystanie w tym obszarze z pomocy biura księgowego to realna pomoc przy szacowaniu realnych stop zwrotu, marżowości przedsięwzięć i unikaniu błędów, które rzutują na finanse oraz wizerunek firmy[2].

Rosnące koszty – potrzeba kontroli i optymalizacji wydatków

Wreszcie inflacja i pojawiające się wraz z nią podwyżki. Odczuwają je nie tylko klienci, ale też same firmy, które borykają się z wysokimi opłatami za media, jak również rosnącymi cenami surowców, komponentów, żywności, części potrzebnych do prowadzenia produkcji lub świadczenia usług. I tutaj znowu widać duże znaczenie starannie prowadzonej księgowości oraz kontrolowania rozliczeń, a także gromadzenia danych, robienia analiz i planowania cięć kosztów. Składają się na nie również podatki, ceny paliw i wreszcie wysokie koszty kredytów, które pomoże kontrolować księgowy.


[1] Źródło: https://zrp.pl/money-pl-firmy-w-polsce-niestabilnosc-prawa-to-najwieksza-zmora/

[2] Źródło: https://subiektywnieofinansach.pl/nadchodzac-trudniejsze-czasy-dla-malych-firm-jak-pomoze-ksiegowosc/

Dowiedz się więcej z naszego bloga