Podatek od dywidendy od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.) jest jednym z kluczowych aspektów prawnych i podatkowych, którymi zajmują się zarówno właściciele firm, jak i inwestorzy. W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, dywidendy są obciążone podatkiem dochodowym, co może wpłynąć na decyzje inwestycyjne i strategię finansową przedsiębiorstw. Zrozumienie zasad opodatkowania dywidend jest niezbędne dla efektywnego zarządzania finansami oraz planowania długoterminowych celów biznesowych.
W tym artykule omówimy, czym dokładnie jest podatek od dywidendy, jak jest obliczany, jakie są obowiązki podatników.
WYPŁATA DYWIDENDY – WARUNKI
Uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym przysługiwał udziały, a zatem status wspólnika w danym dniu w roku. Zasadniczo, dniem tym dzień powzięcia uchwały o podziale zysku, ale umowa spółki może regulować tę kwestię odmiennie.
Przesłankami wymaganymi do uzyskania prawa do dywidendy są:
PODATEK OD DYWIDENDY – OSOBY FIZYCZNE
Podatek od dywidendy to rodzaj podatku dochodowego nakładanego na dywidendy wypłacane przez spółki kapitałowe, takie jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Dywidenda stanowi przychód z kapitałów pieniężnych. Stanowi o tym wprost ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wskazuje, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m. in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:
Dochody z dywidend od spółek z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają 19% zryczałtowanemu podatkowi. Co również istotne, dochodów uzyskanych z dywidend nie łączy się dochodami uzyskiwanymi na zasadach ogólnych.
Podmiotem, który zobowiązany jest do podbierania podatku od dywidendy, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osob fizycznych jest spółka, która dokonuje wypłaty dywidendy. Osoba fizyczna, otrzymuje zatem dywidendę w wysokości, która pomniejszona jest już pomniejszona o podatek od dywidendy.
PODATEK OD DYWIDENDY – OSOBY PRAWNE
Zasadniczo, zbliżone regulacje podatku od dywidendy obowiązują w przypadku, gdy uprawnionym do dywidendy są osoby prawne.
W tym przypadku, podatek dochodowy z tytułu przychodów z dywidend również ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu). Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która dokonuje wypłaty dywidendy, również jest obowiązana jako płatnik pobierać podatek od dywidendy i przekazać do właściwego Urzędu Skarbowego, z tym zastrzeżeniem, że wpłaca się go w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek.
PODSUMOWANIE
Podatek od dywidendy jest rodzajem podatku dochodowego, który występuje zarówno w przypadku dochodu uzyskiwanego przez osoby fizyczne jak i prawne. Zasadnicze regulacje podatku pozostają zbiliżone w obu przypadkach.
Stawka podatku jest zryczałtowana i wynosi 19%. Z uwagi na popularność wypłacania dywidend warto znać i prawidłowo stosować się do przepisów dotyczących tego podatku.
Pamiętaj że dla bezpieczeństwa, najlepiej skontaktować się z doradcą podatkowym.