Opublikowano 31 października 2020

W 2021 prawdopodobnie wejdzie w życie nowy pakiet przepisów podatkowych. Rząd zdecydował się m.in. na uproszczenie opodatkowania najmniejszych przedsiębiorstw, rozszerzenie zakresu stosowania 9% stawki CIT oraz wprowadzenie CIT-u estońskiego. Ta ostatnia zmiana to punkt, którym szczególnie warto się zainteresować – dlaczego? Estoński CIT to nowe rozwiązanie podatkowe, które ma zachęcić przedsiębiorców do inwestycji oraz minimalizować formalności przy rozliczaniu podatków.

Czym jest estoński CIT?

Estoński CIT inaczej zwany jest ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych. Jest to innowacyjne rozwiązanie prawne mające na celu podniesienie ilości inwestycji w kraju oraz zwiększenie konkurencyjności naszej gospodarki. Ma również działać stymulująco na gospodarkę Polski. Dzięki zastosowaniu tej formy rozliczenia podatek zostaje odroczony aż do momentu wypłaty zysku z podmiotu.

Kto będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania?

Estoński CIT jest skierowany do mikro, małych i średnich spółek kapitałowych, których przychody w ujęciu rocznym nie przekraczają 100 mln zł. Udziałowcami spółek mogą być wyłącznie osoby fizyczne, a spółka nie może posiadać udziałów w innych podmiotach.

Kolejnym kryterium jest liczba zatrudnionych pracowników. Przedsiębiorstwo, aby skorzystać z CIT-u estońskiego, musi zatrudniać co najmniej 3 pracowników na podstawie umowy o prace. Koniecznym jest również, żeby spółka ponosiła koszty inwestycyjne, a przychody pasywne nie przewyższały tych z działalności operacyjnej. Należy pamiętać, iż wszystkie powyższe warunki muszą zostać spełnione łącznie. 

Jakie są korzyści wynikające ze stosowania estońskiego CIT-u?

Estoński CIT posiada wiele zalet. Jedną z nich jest 0% podatku, jaki spółka miała by płacić od dochodu, dlatego  jeśli istnieje taka możliwość, warto rozważyć wdrożenie tego sposobu opodatkowania do firmy. Dzięki niemu można powiększyć kapitał własny przedsiębiorstwa. Co więcej rozwiązanie to pozytywnie wpływa na płynność finansową,  co może znaleźć swoje odbicie przy staraniu się danego podmiotu o kredyt lub leasing w instytucji bankowej.

Estoński CIT wprowadzony od 2021 roku to okazja do zwiększenia innowacyjności oraz produktywności spółki. Dzięki zwiększeniu kapitału własnego zwiększa również odporność podmiotu na dekoniunkturę.

Jesteś zainteresowany taką formą opodatkowania? Chcesz wiedzieć, czy możesz z niej skorzystać? Napisz do nas, a my przeprowadzimy darmowy audyt Twojego przedsiębiorstwa, ustalając tym samym czy się na niego kwalifikujesz. 

Dowiedz się więcej z naszego bloga