Sprzedaż mieszkania z wyposażeniem – konsekwencje w VAT Sprzedaż mieszkania...
Czytaj dalejZałożenie firmy wiąże się z koniecznością wywiązywania się z dodatkowych obowiązków, takich jak chociażby prowadzenie księgowości oraz dokonywanie rozliczeń z urzędem skarbowym. Niestety rzesza przedsiębiorców decydujących się samodzielnie prowadzić księgowość popełnia w tym zakresie wiele błędów, których można by uniknąć, decydując się na profesjonalne usługi księgowe. Jakie są najczęstsze? Dowiesz się poniżej.
Niepoprawne zapisy w księgach rachunkowych
Prowadzenie księgowości wymaga nie tylko systematyczności i staranności, ale także znajomości przepisów i fachowej wiedzy. Część małych przedsiębiorców zwyczajnie nie zna obowiązujących regulacji prawnych, a części brakuje czasu, by zajmować się księgowością samodzielnie. Co prawda prowadzenie księgowości w oparciu o księgę przychodów i rozchodów oraz ryczałt ewidencjonowany nie jest bardzo wymagające, jednak nawet małą księgowość warto oddać w ręce biura rachunkowego. Dzięki temu uniknie się przypadkowych pomyłek, a także związanych z tym konsekwencji. Ponadto specjaliści mogą wprowadzić dodatkowe usprawnienia, takie jak optymalizacja podatkowa dla małych firm.
Nieprawidłowe rozliczenia VAT-u
Rozliczenie VAT-u zazwyczaj sprawia przedsiębiorcom wiele problemów. Często ten stan rzeczy wynika z braku posiadania fachowej wiedzy, przez co obowiązujące regulacje prawne wydają się niejasne i wieloznaczne. Błędy w rozliczeniach są zatem niezamierzone, a z drugiej strony – karane dość dotkliwie. Nieprawidłowości mogą wynikać także z tego, że w Polsce na różne produkty obowiązują różne stawki VAT. Ponadto ich wysokość ulega zmianom, chociażby z powodu konieczności dostosowania prawa do podatkowych regulacji obowiązujących na terenie UE. W związku z powyższym, aby uniknąć błędów, nie wystarczy jednorazowy research czy nawet zlecenie analizy prawnej, ale niezbędne jest bieżące śledzenie zmian w prawie.
Zapominanie o terminach
Przedsiębiorcy są zazwyczaj jedną z najbardziej zabieganych grup zawodowych. Kontakty z klientami i partnerami biznesowymi pochłaniają znaczną część ich czasu. Najczęściej właśnie przez to osoby prowadzące firmy nie zawsze pamiętają o ścisłym przestrzeganiu terminów podatkowych, np. terminów na złożenie deklaracji do urzędów. Należy wiedzieć, że nawet jeden dzień opóźnienia w dostarczeniu dokumentów może decydować o nałożeniu kary. Aby zatem mieć pewność, że wszystkie zobowiązania wobec urzędu skarbowego zostaną spełnione, warto powierzyć prowadzenie księgowości specjalistom, którzy będą odpowiedzialni za poprawność prowadzenia dokumentacji oraz dotrzymanie terminów.
Dowiedz się więcej z naszego bloga
Wypłata odsetek od pożyczki – PIT 8 AR
Wypłata odsetek od pożyczki – PIT 8 AR Wypłata odsetek...
Czytaj dalejŁadowanie samochodów elektrycznych to dostawa towaru a nie usługa
W wyroku z 20 kwietnia 2023 r. w polskiej sprawie...
Czytaj dalej