ksiegowosc dla programistow
Opublikowano 15 lutego 2022

Wraz z wejściem w życie Nowego Ładu pojawiło się wiele wątpliwości co do tego, jaką formę opodatkowania wybrać. Nowe przepisy są zawiłe i dość niejasne. Jednak nie dla wszystkich. Jeśli chodzi o programistów, to w ich przypadku sytuacja jest dość prosta i korzystna. Mogą oni rozliczać się na zasadzie ryczałtu, co przynosi oszczędności zarówno podatkowe, jak i związane z obliczaniem składki zdrowotnej. Istnieją jednak pewne warunki, które muszą spełnić.

Czy ryczałt jest korzystny dla specjalistów IT?

W większości przypadków zdecydowanie tak. Przede wszystkim ta grupa zawodowa nie ponosi dużych kosztów prowadzenia działalności, bo zazwyczaj specjaliści z tej dziedziny pracują z domu i potrzebują jedynie komputera i innych urządzeń elektronicznych do pracy. Często wystawiają faktury na jednego lub dwóch kontrahentów. W ich sytuacji przejście na ryczałt to korzyść nie tylko pod kątem płaconych podatków, ale również jeśli chodzi o składki zdrowotne.

W Nowym Ładzie specjaliści IT mogą rozliczać się na ryczałcie 12% lub 8,5%. Skupmy się na tej pierwszej stawce, bo dotyczyć ona będzie większości przypadków. W stosunku do poprzednich lat stawka podatkowa spadła z 15% do 12%, co należy uznać za korzyść. Przy takim ryczałcie i stałej składce zdrowotnej specjalista IT jest w dobrej sytuacji. Warto jednak pamiętać, że są  jednostkowe interpretacje związane z tym, jaka stawka podatkowa będzie odpowiednia w przypadku określonej usługi.

Jeśli chodzi o składkę zdrowotną, to będzie ona zależna od podstawy, jaką jest przeciętne wynagrodzenie od pracy oraz od przychodów przedsiębiorcy. Wyznaczono 3 stawki:

–  przy rocznych przychodach nieprzekraczających 60 tys. zł – 60% przeciętnego wynagrodzenia

– przy rocznych przychodach w przedziale od 60 tys. zł do 300 tys. zł – 100% przeciętnego wynagrodzenia

– przy rocznych przychodach przekraczających 300 tys. zł – 180% przeciętnego wynagrodzenia.

Kiedy obowiązuje ryczałt 8,5% dla informatyków?

Wiemy już, że Nowy Ład przynosi informatykom dwie stawki ryczałtu – wspomniane 12% oraz 8,5%. Dla kogo zatem optymalna będzie niższa stawka? Dla wszystkich tych, którzy wykonują usługi informatyczne, ale nie związane z oprogramowaniem. Dla tych, którzy uzyskują przychody z działalności usługowej związanej z IT. Kto dokładnie może zostać objęty niższym ryczałtem? Wszystkie osoby z branży IT, które nie są bezpośrednio związane z kodowaniem, a zatem: testerzy manualni, analitycy biznesowi, scrum masterzy, product ownerzy, architekci oprogramowania, product managerowie, inżynierowie oprogramowania, specjaliści UX/UI.

Przy czym trzeba pamiętać, że teoretycznie to osoba świadcząca usługi sama kwalifikuje je do odpowiedniej kategorii. Może się okazać, że informatyk jednocześnie wykonuje różne rodzaje usług, każdy podlegający pod inny ryczałt. W praktyce warto mieć zabezpieczenie i sprawdzić, czy nasz zakres obowiązków to już usługi IT. Co można zrobić? Zasięgnąć informacji w KIS oraz złożyć wniosek do GUS, aby wykonywane usługi były opisane odpowiednim kodem PKWiU. Dodatkowo zawsze warto chronić się umową i tam jasno opisać zakres świadczonych usług. W razie wątpliwości, najlepiej skonsultować się z doradcą podatkowym.

Czy zatem większość informatyków powinna przejść na ryczałt?

Taki scenariusz jest możliwy, ale każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie. Pojawiają się głosy, że ryczałt opłaci się najlepiej zarabiającym specjalistom IT. Wylicza się, że jeśli pracownik z sektora IT przejdzie z podatku liniowego na ryczałt, jego wynagrodzenie może wzrosnąć o 10%. Biorąc pod uwagę i tak wysokie zarobki osób z branży IT, to wydaje się, że ta grupa zawodowa jest w zdecydowanie korzystnej sytuacji finansowej. Przejście na ryczałt może jednak nie być opłacalne dla wszystkich – wystarczy wspomnieć osoby, które mają średnie zarobki, a mają wysokie koszty prowadzenia działalności. Jeśli koszty wynoszą więcej niż 25% przychodu, to oznacza, że działalność nie jest aż tak rentowna jak mogłoby się wydawać. W ryczałcie nie można rozliczać kosztów, za to opodatkowanie jest niższe. Składka zdrowotna również jest niższa niż w przypadku podatku liniowego.

Jakie są największe plusy przejścia na ryczałt?

– Przede wszystkim podatek nie zależy od progów podatkowych, a jego stawka jest dość niska.

– Po drugie, składka zdrowotna jest stała.

– Po trzecie, nie jest konieczne prowadzenie ewidencji kosztów.

– I ostatni punkt – ryczałt nie wymaga prowadzenia obszernej dokumentacji, po prostu wystawiamy faktury i spisujemy przychody.

Programista może skorzystać z ryczałtu, ale… nie u tego samego pracodawcy

I tutaj pojawia się problem dla pracodawcy, bo programista aby przejść na ryczałt, nie może wykonywać usług dla byłego pracodawcy (chyba, że minie rok od zatrudnienia) lub obecnego w ramach umowy o pracę.

Biorąc pod uwagę wymagający rynek specjalistów IT, który jest rynkiem pracownika i cechuje się dużą rotacją, można spodziewać się jeszcze większych komplikacji w tym zakresie. Pracodawcy mogą mieć spory problem z utrzymaniem takich pracowników w swojej firmie. Przepisy sprzyjają ekspertom z branży IT, ale nie są korzystne dla pracodawców i mogą jeszcze bardziej zwiększać rotację wśród pracowników. 

Podsumowując, ryczałt jest korzystny dla specjalistów IT i przynosi im dobre warunki finansowe. Natomiast są wyjątki, które trzeba znać, aby wybrać najlepszą opcję dla siebie i nie stracić na Nowym Ładzie. 

Dowiedz się więcej z naszego bloga