Ulga na robotyzację to nowoczesna forma wsparcia podatkowego dla przedsiębiorstw, która ma na celu zachęcanie do inwestowania w nowoczesne technologie, w tym w automatyzację i robotyzację produkcji.
Ulga na robotyzację została uregulowana w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako „ustawa o CIT”). Wedle ww. przepisu, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Ustawodawca wskazał, że za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:
1) koszty nabycia fabrycznie nowych:
2) koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1;
3) koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2;
4) opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.
Warto zauważyć, że powyższy katalog ma charakter zamknięty, co oznacza, że inne wydatki – niewymienione przez ustawodawcę – nie podlegają odliczeniu.
Ulga na robotyzację polega zatem na możliwości dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację. Ulga ma pomagać firmom w zwiększaniu produktywności i konkurencyjności na rynkach krajowym i międzynarodowym.
Jak wskazuje art. 38eb ust. 5 ustawy o CIT, odliczenie ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.
Podatnik, który chce skorzystać z ulgi, musi złożyć w terminie informację CIT-RB (wzór dostępny na stronie Ministerstwa Finansów). W informacji należy wyodrębnić poszczególne koszty kwalifikowane na robotyzację oraz wyliczenie łącznego odliczenia.
Warto również wskazać, że jeżeli podatnik dokona zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (będących podstawą odliczenia ulgi), będzie obowiązany w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym nastąpiło to zbycie, do zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę odliczeń dokonanych uprzednio.
Pamiętaj, że dla własnego bezpieczeństwa należy przedyskutować sprawę z doradcą podatkowym lub radcą prawnym.
Na konsultację w łatwy sposób umówisz się pod numerem +48 538 116 064
Doradca biznesowy skontaktuje się z Tobą
i wspólnie ustalimy czy i jak możemy Ci pomóc?
Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8:00 do 17:00