Kancelaria Podatkowa Andrzej Nowak Sp. z o.o.

Obrazek przedstawiający palmy na tle niebieskiego tła w wakacje


Wakacje ZUS – procedura 2024 krok po kroku

Począwszy od dnia 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy mogą wnioskować o tzw. wakacje ZUS (wakacje składkowe). Wakacje ZUS to nic innego jak zwolnienie przedsiębiorcy z obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Zwolnienie to jest przy tym dobrowolne i obejmuje jeden, dowolnie wybrany, miesiąc w roku kalendarzowym.

 

Podkreślić należy, że zwolnienie to tyczy się wyłącznie składek na własne ubezpieczenie przedsiębiorcy, co oznacza w miesiącu, w którym przedsiębiorca zdecyduje się skorzystać ze zwolnienia, będzie zobowiązany uiścić składki osób, które ubezpiecza, np. pracowników.


Co istotne, wakacje składkowe polegają na zwolnieniu przedsiębiorcy z obowiązku opłacenia składek na:

  • obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe
  • Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy
  • dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – jeśli podlegałeś ubezpieczeniu chorobowemu w miesiącu złożenia wniosku o zwolnienie oraz w miesiącu, który go poprzedzał.

Co przy tym istotne, wakacje składkowe nie obejmują składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Obrazek przedstawiający osoby ze znakami zapytania zamiast twarzy

Kto może skorzystać z tzw. wakacji ZUS?

Z wakacji składkowych może skorzystać osoba, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą (posiada wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej CEiDG) lub jest komornikiem sądowym oraz:

  1. w miesiącu przed złożeniem wniosku miała zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych i wypadkowego) lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż 10 ubezpieczonych (wliczając siebie). Przy ustalaniu limitu istotna jest liczba osób podlegających do ubezpieczeń w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku od pierwszego do ostatniego dnia tego miesiąca.
  2. jako osoba ubezpieczona podlegała choć jeden dzień (dobrowolnie albo obowiązkowo) ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożono wniosek;
  3. w ostatnich dwóch latach przed rokiem, w którym złożono wniosek, osoba ta nie miała przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub co najmniej w jednym roku z dwóch ostatnich lat poprzedzających ten rok roczny przychód z tej działalności nie przekraczał równowartości w złotych 2 milionów euro. Ograniczenie rocznego przychodu do wysokości nieprzekraczającej równowartości w złotych 2 milionów euro dotyczy tylko jednego roku kalendarzowego poprzedzającego rok złożenia wniosku, czyli w roku kalendarzowym 2022 albo 2023;
  4. jako osoba ubezpieczona w poprzednim roku oraz w roku, w którym złożono wniosek (do dnia złożenia wniosku) nie prowadziła pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku rozpoczęcia działalności lub rok wcześniej wykonywała w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności, które wchodzą w zakres jej działalności.

W tym miejscu omówimy w jaki sposób skorzystać z tzw. Wakacji ZUS – krok po kroku.

Obrazek przedstawiający pisanie wniosku przez przedsiębiorcę

KROK I: Złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek ZUS

W celu uzyskania zwolnienia z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorca powinien w pierwszej kolejności złożyć stosowny wniosek. Wniosek ten może zostać złożony za pośrednictwem platformy e-ZUS/ PUE ZUS.  W celu złożenia wniosku, przedsiębiorca powinien zalogować się na wybranym portalu oraz przejść na Konto płatnika. Z bocznego menu należy następnie wybrać opcję: Kreator wniosku, a następnie Kreator wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc – RWS (wakacje składkowe).

Wniosek RWS można przygotować w specjalnie stworzonym kreatorze, do którego system automatycznie pobierze dane identyfikacyjne płatnika składek. System domyślnie wypełni również okres zwolnienia (miesiąc złożenia wniosku +1). Tak przygotowany wniosek należy następnie podpisać profilem PUE, profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Co ważne, wniosek powinien zostać złożony w miesiącu poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma być objęty zwolnieniem, np. w sytuacji, gdy przedsiębiorca będzie chciał uzyskać zwolnienie z opłacania składek za luty, powinien złożyć wniosek w styczniu.

W tym miejscu warto również wskazać, że wniosek o tzw. wakacje ZUS może zostać również złożony przez pełnomocnika. Wniosek w takim przypadku składany jest z profilu płatnika. Pełnomocnik powinien posiadać stosowne umocowanie do reprezentowania przedsiębiorcy w sprawach ZUS. Wskazanego umocowania można dokonać składając do ZUS formularz ZUS PEL.

KROK II: Weryfikacja wniosku przez ZUS

Po złożeniu ww. wniosku ZUS zweryfikuje poprawność złożonych dokumentów. Jeśli wniosek będzie niekompletny, np. będzie brakowało wymaganych informacji lub załączników – ZUS wezwie przedsiębiorcę do ich uzupełnienia. Na uzupełnienie wniosku przedsiębiorca będzie mieć 7 dni, licząc od daty otrzymania wezwania. Jeśli przedsiębiorca nie uzupełni braków wniosku w terminie, ZUS zakończy rozpatrywanie sprawy.

KROK III: Rozstrzygnięcie o zwolnieniu

W przypadku, gdy wniosek złożony przez przedsiębiorcę będzie odpowiadać warunkom formalnym, a przedsiębiorca będzie spełniał wszelkie warunki do skorzystania z tzw. wakacji ZUS, ZUS po rozpatrzeniu wniosku poinformuję przedsiębiorcę o przyznaniu przedmiotowego zwolnienia. W przeciwnym razie ZUS zdecyduje o odmowie jego przyznania.

Wszystkie dokumenty dotyczące wakacji składkowych, takie jak decyzje, postanowienia, zawiadomienia, wezwania i informacje, ZUS przekaże w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu e-ZUS/PUE ZUS. Regularne sprawdzanie korespondencji przyspieszy obsługę wniosku. Informacje o nowej korespondencji zostaną przesłane na adres e-mail lub numer telefonu wskazany przez wnioskodawcę.

Pamiętaj że dla bezpieczeństwa, najlepiej skontaktować się z doradcą podatkowym.

Zostaw kontakt do siebie

Doradca biznesowy skontaktuje się z Tobą
i wspólnie ustalimy czy i jak możemy Ci pomóc?

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8:00 do 17:00

Obraz przedstawiający dzwoniącą dziewczynę, kontaktującą się z klientem
Twój adres email
To pole jest wymagane.
To pole jest wymagane.
Twój numer telefonu
Zły numer telefonu!
Zły numer telefonu!
To pole jest wymagane.
To pole jest wymagane.