Począwszy od dnia 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy mogą wnioskować o tzw. wakacje ZUS (wakacje składkowe). Wakacje ZUS to nic innego jak zwolnienie przedsiębiorcy z obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Zwolnienie to jest przy tym dobrowolne i obejmuje jeden, dowolnie wybrany, miesiąc w roku kalendarzowym.
Podkreślić należy, że zwolnienie to tyczy się wyłącznie składek na własne ubezpieczenie przedsiębiorcy, co oznacza w miesiącu, w którym przedsiębiorca zdecyduje się skorzystać ze zwolnienia, będzie zobowiązany uiścić składki osób, które ubezpiecza, np. pracowników.
Co istotne, wakacje składkowe polegają na zwolnieniu przedsiębiorcy z obowiązku opłacenia składek na:
Co przy tym istotne, wakacje składkowe nie obejmują składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Z wakacji składkowych może skorzystać osoba, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą (posiada wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej CEiDG) lub jest komornikiem sądowym oraz:
W tym miejscu omówimy w jaki sposób skorzystać z tzw. Wakacji ZUS – krok po kroku.
W celu uzyskania zwolnienia z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorca powinien w pierwszej kolejności złożyć stosowny wniosek. Wniosek ten może zostać złożony za pośrednictwem platformy e-ZUS/ PUE ZUS. W celu złożenia wniosku, przedsiębiorca powinien zalogować się na wybranym portalu oraz przejść na Konto płatnika. Z bocznego menu należy następnie wybrać opcję: Kreator wniosku, a następnie Kreator wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc – RWS (wakacje składkowe).
Wniosek RWS można przygotować w specjalnie stworzonym kreatorze, do którego system automatycznie pobierze dane identyfikacyjne płatnika składek. System domyślnie wypełni również okres zwolnienia (miesiąc złożenia wniosku +1). Tak przygotowany wniosek należy następnie podpisać profilem PUE, profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Co ważne, wniosek powinien zostać złożony w miesiącu poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma być objęty zwolnieniem, np. w sytuacji, gdy przedsiębiorca będzie chciał uzyskać zwolnienie z opłacania składek za luty, powinien złożyć wniosek w styczniu.
W tym miejscu warto również wskazać, że wniosek o tzw. wakacje ZUS może zostać również złożony przez pełnomocnika. Wniosek w takim przypadku składany jest z profilu płatnika. Pełnomocnik powinien posiadać stosowne umocowanie do reprezentowania przedsiębiorcy w sprawach ZUS. Wskazanego umocowania można dokonać składając do ZUS formularz ZUS PEL.
Po złożeniu ww. wniosku ZUS zweryfikuje poprawność złożonych dokumentów. Jeśli wniosek będzie niekompletny, np. będzie brakowało wymaganych informacji lub załączników – ZUS wezwie przedsiębiorcę do ich uzupełnienia. Na uzupełnienie wniosku przedsiębiorca będzie mieć 7 dni, licząc od daty otrzymania wezwania. Jeśli przedsiębiorca nie uzupełni braków wniosku w terminie, ZUS zakończy rozpatrywanie sprawy.
W przypadku, gdy wniosek złożony przez przedsiębiorcę będzie odpowiadać warunkom formalnym, a przedsiębiorca będzie spełniał wszelkie warunki do skorzystania z tzw. wakacji ZUS, ZUS po rozpatrzeniu wniosku poinformuję przedsiębiorcę o przyznaniu przedmiotowego zwolnienia. W przeciwnym razie ZUS zdecyduje o odmowie jego przyznania.
Wszystkie dokumenty dotyczące wakacji składkowych, takie jak decyzje, postanowienia, zawiadomienia, wezwania i informacje, ZUS przekaże w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu e-ZUS/PUE ZUS. Regularne sprawdzanie korespondencji przyspieszy obsługę wniosku. Informacje o nowej korespondencji zostaną przesłane na adres e-mail lub numer telefonu wskazany przez wnioskodawcę.
Pamiętaj że dla bezpieczeństwa, najlepiej skontaktować się z doradcą podatkowym.
Doradca biznesowy skontaktuje się z Tobą
i wspólnie ustalimy czy i jak możemy Ci pomóc?
Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8:00 do 17:00