amortyzacja nieruchomości
Opublikowano 16 stycznia 2023

Od wielu lat osoby szukające dodatkowego zarobku i chcące ulokować pieniądze w inwestycji, która niemal na pewno zapewni im szybko zwrot i zarobek, decydują się na kupno mieszkań pod wynajem. Oczywiście, jak każdy inny dochód, również ten jest opodatkowany zgodnie z zasadami obowiązującego prawa. To jednak zmieniało się od 1 stycznia 2023 roku. Zobacz, w jakim zakresie.

Forma opodatkowaniaryczałt ewidencjonowany dla najmu prywatnego

Do tej pory osoby wynajmujące mieszkania mogły wybrać formę rozliczenia tego dochodu. Do wyboru miały skalę podatkową, czyli zasady ogólne oraz ryczałt ewidencjonowany. Od 1 stycznia 2023 roku możliwość ta zniknęła, a właściciele nieruchomości muszą rozliczać się ryczałtowo. Oznacza to konieczność płacenia podatku od uzyskiwanej od najemcy kwoty, bez możliwości pomniejszenia podatku o nakłady związane z remontem czy wyposażeniem takiego obiektu (jak to było w skali podatkowej). 

Jaka jest wysokość podatku od najmu nieruchomości? Zmienia się w zależności w zależności od wykazywanych zarobków i wynosi odpowiednio:

  • 8,5 % – opodatkowanie w sytuacji, gdy roczny przychód nie przekroczy 100 000 złotych; 
  • 12,5% – opodatkowanie w sytuacji, gdy roczny przychód przekroczy 100 000 złotych; 

Czy nadal można rozliczać najem na zasadach ogólnych?

Opisane wyżej zmiany odnoszą się do najmu prywatnego. Oznacza to, że jeżeli prowadzisz firmę o odpowiednim profilu, to wynajmując mieszkanie nadal możesz rozliczać się na zasadach ogólnych. Czy warto w ogóle rozważyć tę opcję? Jest to opłacalne, jeśli ponosisz wydatki związane z posiadaniem i utrzymaniem lokalu. Tu pojawia się możliwość odliczenia:

  • wydatków na remonty, 
  • odsetek od kredytu hipotecznego,
  • dokonania amortyzacji lokalu.

Na plus jest także kwota wolna od podatku, która wynosi obecnie 30 000 złotych. Zatem podatek od nieruchomości zaczniesz płacić dopiero wtedy, gdy wysokość odprowadzonych zaliczek przekroczy ten próg. Po wygenerowaniu wyższych dochodów będziesz płacić podatek w wysokości:

  • 12% – opodatkowanie w sytuacji, gdy roczny dochód nie przekroczy 120 000 złotych; 
  • 32 % – opodatkowanie w sytuacji, gdy roczny dochód przekroczy 120 000 złotych; 

Co stanowi koszt uzyskania przychodu? Zmiany w 2023 roku

Jak już wspomnieliśmy, koszty to wydatki ponoszone na utrzymanie lokalu, które mają na celu jego uzyskanie oraz zachowanie jako źródła dochodu. Do tego dopuszczalne jest także odliczanie odsetek od kredytu hipotecznego, jeśli taki został zaciągnięty na nabycie lokalu. Istotną zmianą w 2023 roku jest brak możliwości korzystania z amortyzacji lokalu mieszkalnego, która w poprzednich latach obowiązywała.

Dowiedz się więcej z naszego bloga