Podczas pandemii COVID-19 lockdowny i ograniczenia społeczne spowodowały znaczny spadek popytu na produkty i usługi kosmetyczne. Konsumenci ograniczali swoje wydatki na luksusowe produkty kosmetyczne, a niektóre salony musiały być zamknięte przez długi okres, co znacząco obniżyło ich przychody.
Dla wielu przedsiębiorstw w branży kosmetycznej przetrwanie pandemii COVID-19 wymagało elastyczności, innowacyjności i dostosowania się do nowych warunków rynkowych i konsumenckich. Odpowiedzią na problemy branży kosmetycznej jest obniżenie stawki VAT na usługi branży beauty.
Jakie usługi kosmetyczne na niższym VAT?
Od pierwszego kwietnia 2024 r. rząd obniżył stawki VAT dla branży beauty. Obniżeniem stawki o VAT objęty jest szereg usług branży kosmetycznej. Kto skorzysta na obniżeniu stawek podatku?
Z obniżonej stawki podatku VAT skorzystają usługi sklasyfikowane w PKWiU w następujących klasach: 96.02.13.0 – Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, ex 96.02.14.0 – Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu oraz 96.02.19.0 – Pozostałe usługi kosmetyczne. Obniżona stawka podatku VAT wyniesie 8%, zamiast 23%. To może zaś przełożyć się na niższe ceny tych usług dla konsumentów.
Zmiany stawek VAT dla branży beauty mogą mieć istotny wpływ na przedsiębiorców i konsumentów w tej branży. Niższa stawka VAT może przyczynić się do wzrostu sprzedaży kosmetyków i usług związanych z urodą, ponieważ niższy podatek może sprawić, że produkty te staną się bardziej dostępne dla klientów.
Na obniżkę stawki VAT z 23% na 8% czekała cała branża beauty. Zmiany zaś wynikają z opublikowanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2024 roku. Może to także wpłynąć na większą dostępność tych usług wśród wielu osób.
Kontakt w zakresie porady podatkowej dotyczącej Krajowego Funduszu Szkoleniowego