pracownik księgowy w pracy
Opublikowano 21 marca 2023

Zawiłe, zmieniające się przepisy prawa podatkowego są zmorą większości polskich przedsiębiorców.  Nic dziwnego, że prowadząc firmę, nie czują się pewnie ani komfortowo. Zmienić to może współpraca z dobrym doradcą podatkowym, który odciąży Cię z wielu przykrych obowiązków. Dowiedz się, jakie usługi oferuje taki specjalista i dlaczego warto go zatrudnić.

Trudno jest zadbać o dobrą kondycję swojej firmy bez wiedzy na temat meandrów prawa podatkowego. A to w Polsce zmienia się na tyle często i w wielu miejscach jest tak zawiłe do zinterpretowania, że przedsiębiorcy czują się niepewni i zagubieni. Właśnie w takich sytuacjach warto rozważyć współpracę z doradcą podatkowym. Jest to osoba specjalizująca się w prawie podatkowym, świadcząca usługi doradcze i dostarczająca optymalne rozwiązania biznesowe. Taka współpraca to szereg korzyści (także finansowych), a przede wszystkim pewność, że prowadzisz firmę zgodnie z obowiązującymi regulacjami.

Jakie wsparcie oferuje doradca podatkowy?

Zakres współpracy z doradcą podatkowym zależy przede wszystkim od tego, jakie są Wasze indywidualne ustalenia. Tę kwestię powinna regulować umowa sporządzona już na samym początku i jasno sformułowana. Na tej podstawie dokonywana jest także wycena usług, za którą płacisz zazwyczaj abonamentowo, co miesiąc w wyznaczonym terminie.

Jeżeli nie masz odkładnie sprecyzowanych oczekiwań względem takiej współpracy – nic nie szkodzi. Zazwyczaj na początku doradca podatkowy z Warszawy zaproponuje Ci przeprowadzenie audytu i ustalenie, czego potrzebuje Twoja firma, jakie usługi będą jej najbardziej potrzebne. Na tej podstawie przygotuje spersonalizowaną ofertę.

W zakresie kompetencji doradcy podatkowego leży:

  • sporządzanie raportów przedsiębiorstwa,
  • optymalizacja podatkowa,
  • załatwianie spraw związanych z dziedziczeniem lub przekazywaniem firmy nowemu właścicielowi z danej rodziny,
  • przebudowa struktury organizacyjnej firmy,
  • przekształcanie przedsiębiorstw,
  • kompleksowe rozliczania,
  • weryfikowanie ulg przysługujących płacącym podatek dochodowy, od darowizn i spadków, od nieruchomości, od towarów, usług, cła, akcyzy.

Z usług doradcy podatkowego mogą korzystać zarówno firmy, jak również osoby prywatne. Dla każdego z nich współpraca z dobrym specjalistą oznacza spokój.

Czy doradca podatkowy to księgowy?

Przez długi czas doradca podatkowy był utożsamiany z księgowym, jednak na przestrzeni ostatnich lat zawód ten zaczął być traktowany jako oddzielna specjalizacja. Nic dziwnego, ponieważ rośnie zapotrzebowanie na osoby, które świetnie znają przepisy prawa podatkowego i swobodnie poruszają się w zagadnieniach z nim związanych. To od nich oczekujemy wsparcia przy optymalizacji podatkowej, zostawiając księgowym prowadzenie rozliczeń. Najlepiej jest jednak, gdy doradca podatkowy i księgowy działają w ramach tej samej kancelarii, uzupełniając się nawzajem.

Dowiedz się więcej z naszego bloga