Sprzedaż gruntów zawsze nastręcza podatnikom wielu rozterek podatkowych. Wielu z...
Czytaj dalejNowe przepisy podatkowe dla wielu podatników wciąż są trudne do zinterpretowania. Jeśli Ty również zastanawiasz się, czym jest PIT 2 oraz kto powinien się z niego rozliczyć, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Otóż specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty stworzyliśmy ten krótki poradnik, z którego dowiesz się, czym jest PIT 2, a także kto i kiedy powinien go złożyć. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tym tematem i chcesz dowiedzieć się więcej, nie czekaj ani chwili dłużej i już teraz przejdź do dalszej lektury.
Czym jest PIT 2?
Zanim przejdziemy do objaśnienia bardziej szczegółowych informacji na wyżej wspomniany przez nas temat, warto odpowiedzieć na kluczowe pytanie, czyli czym tak właściwie jest PIT 2. Otóż PIT 2 to nic innego jak oświadczenie, które trzeba złożyć, by móc uwzględnić kwotę wolną od podatku przy wyliczaniu miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W bardzo dużym skrócie jest to zgoda na to, by pracodawca w trakcie ustalania wartości zaliczek odjął od tego kwotę nieopodatkowaną. Dzięki temu rozwiązaniu pracownik jest w stanie uzyskać większy miesięczny dochód, ponieważ jego zaliczka będzie znacznie mniejsza niż dotychczas.
Obecnie panuje dość duża dezinformacja na temat tego, kto powinien złożyć deklarację PIT 2 oraz z czego wynika większy zwrot. Odpowiadając na drugie pytanie, należy podkreślić, że dotychczas kwota wolna od podatku odliczana od miesięcznych zaliczek wynosiła około 40 złotych. Aktualnie w wyniku podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 000 złotych, kwota odliczana od zaliczek to już 425 złotych. Jak widać, nie jest to zatem sprawa, którą można pominąć. Jeśli Ty również chcesz uzyskać zwrot kwoty wolnej od podatku do swojej comiesięcznej pensji, sprawdź, czy przepisy Nowego Ładu uwzględniają Cię w swoich ramach.
Kogo dotyczy PIT 2?
Oświadczenie PIT 2 mogą złożyć osoby zatrudnione na umowę o pracę. To, o czym warto pamiętać to fakt, że ulga podatkowa wynikająca z podwyższenia kwoty wolnej od podatku wypłacana co miesiąc w ramach pensji nie dotyczy pracowników zatrudnionych na umowę na zlecenie. Czy to zatem przekreśla ich szansę na odzyskanie pieniędzy z zaliczki? Nic bardziej mylnego. Otóż zleceniobiorcy otrzymają swój zwrot przy dokonywaniu rocznego rozliczenia PIT. Inną opcją na uzyskanie zwrotu kwoty wolnej od podatku bezpośrednio do pensji przez osoby zatrudnione na podstawie umowy na zlecenie jest możliwość złożenia wniosku do pracodawcy o to, by ten nie pobierał zaliczek na PIT. Korzystając z tej opcji, zleceniobiorcy, podobnie jak osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, uzyskają większą wypłatę. Warto jednak jasno podkreślić, że sposób ten sprawdzi się tylko wtedy, gdy dochód roczny zleceniobiorcy nie przekracza 30 000 złotych, a także nie posiada żadnych innych źródeł dochodu.
Istotną informacją, która niejako stanowi podstawowe założenie tej ulgi podatkowej wprowadzonej na mocy Nowego Ładu, jest to, że nie dotyczy ona osób prowadzących własną działalność gospodarczą, również jeśli dodatkowo pracują na etacie. Jak wiadomo, PIT 2 zarówno w starej, jak i nowej postaci odnosi się wyłącznie do pracowników i to właśnie oni mogą zyskać bądź też stracić na wprowadzeniu nowych zasad.
Aby mieć pewność co do tego, jak obchodzić się z nowymi przepisami, warto skontaktować się z profesjonalistami. Rzetelne informacje uzyskacie w naszym biurze podatkowym – doradcy skonsultują indywidualnie każdą sytuację.
Kiedy należy złożyć swoje rozliczenie?
Do tej pory PIT 2 składało się w chwili zatrudnienia. To, jaką decyzję podjął pracownik na początku swojej współpracy z daną firmą, miało bezpośredni wpływ na sposób rozliczania jego pensji również w kolejnych latach pracy. Zmiana decyzji była oczywiście możliwa, jednak niezbędne do tego było złożenie specjalnego oświadczenia. W praktyce oznaczało to, że PIT 2, który został złożony raz, obowiązywał aż do momentu, w którym pracownik wycofa ważność swojego PIT-u. Co ciekawe, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ta zasada jest aktualna również w trakcie obowiązywania przepisów Nowego Ładu. W rzeczywistości jednak wielu pracowników decyduje się na ponowne składanie swoich deklaracji. Według przepisów, które weszły w życie w styczniu 2022 roku, oświadczenie PIT 2 może zostać złożone w dowolnym momencie roku.
Dodatkowo warto wiedzieć, że pracownikowi, który nie złożył swojego oświadczenia, dalej przysługuje zwrot kwoty wolnej od podatku. W takiej sytuacji zwrot zostanie naliczony w rocznym rozliczeniu.
Jeśli potrzebujesz pomocy w prowadzeniu księgowości lub nowe przepisy sprawiają Ci problem, postaw na doświadczone biuro podatkowe – znajdziesz nas w Garwolinie, Warszawie i Poznaniu. Dzięki współpracy możesz mieć pewność poprawności swoich rozliczeń, wyboru efektywnego sposobu rozliczeń, a także zyskasz sporo cennego czasu.
Dowiedz się więcej z naszego bloga
Komu opłaca się przekształcenie firmy?
Przekształcenie firmy w Polsce może być procesem złożonym i różnorodnym....
Czytaj dalejUlga na prototyp – zasady i warunki
Ulga na prototyp – Zasady i warunki Wśród preferencji podatkowych...
Czytaj dalej