House flipping w Polsce
Opublikowano 11 sierpnia 2022

Pojęcie house flippingu w Polsce ma stosunkowo krótką historię. Tak naprawdę wielu z naszych rodaków, słysząc to hasło, nadal zastanawia się nad jego właściwym znaczeniem. W rzeczywistości udany flipping to spełnienie marzeń każdego inwestora. Polega on na zakupie taniego mieszkania do remontu, jego odnowienie i sprzedaży z jak najwyższym zyskiem. Czy zawsze tak jest? Czy faktycznie możemy osiągnąć tak szybki zysk?

Początek przygody z flippingiem

Jeszcze do niedawna oprocentowanie na lokatach czy kontach oszczędnościowych nie dawało prawie żadnych zysków, dlatego osoby posiadające nadwyżkę kapitału, postanowiły zainwestować w rynek nieruchomości. Zakup mieszkania daje możliwość ulokowania sporej kwoty pieniędzy, ale również potencjał osiągnięcia ponad przeciętnych zysków. Aby zacząć swoją przygodę z flippingiem oraz odnaleźć w nim sposób na zarobek, należy podszkolić się pod względem podatkowym. Przeprowadzenie transakcji na mieszkaniach wymaga odpowiednich rozliczeń z urzędem skarbowym, a w odpowiedzi na pytania, jak odpowiednio powinniśmy to robić, odpowie nam wykwalikowany doradca podatkowy. Warto poszukać takiego, który od wewnątrz zna się na flippingu i rzeczowo wytłumaczy nam, na co należy zwrócić uwagę.

Wybór nieruchomości

Gdy mamy już przygotowane podłoże merytoryczne, należy przystąpić do szukania odpowiedniej nieruchomości. O ile zakup mieszkania na własny użytek nie jest tak skomplikowany, tak zakup pod inwestycje wymaga rozpatrzenia już wielu kwestii. Mieszkanie, które nabywamy w celu zarobkowym zazwyczaj będzie wymagało gruntownego remontu oraz będzie w złym stanie technicznym i wizualnym. Musimy być przygotowani na niemały wydatek związany z jego modernizacją, który należy wliczyć w koszty naszej inwestycji. Nabywane mieszkanie musi spełniać też najbardziej popularne wymogi potencjalnych klientów. Odpowiednia liczba okien, umiejscowienie drzwi czy układ ścian działowych jest podstawą doboru mieszkania przez nabywcę.

Kiedy mamy już wybrany lokal i ustaloną odpowiednią cenę zakupu, należy zastanowić się w jakiej formie nabyć to mieszkanie. Należy pamiętać, że zakup większej ilości mieszkań w ciągu roku podatkowego, wymusza na nas konieczność założenia jednoosobowej działalności bądź spółki zoo, o czym można poczytać tutaj. W Polsce obowiązuje obligatoryjność uiszczenia podatku od osiąganego dochodu na przeprowadzonym flippie. Jeżeli chcemy, aby odprowadzony podatek był najmniej odczuwalny dla nas jako inwestora, warto ponownie sięgnąć do opinii doradcy podatkowego, który w rzetelny sposób przedstawi nam najkorzystniejszy sposób prowadzenia działalności i rozliczenia na niej spodziewanego zysku.

Oczekiwanie na zyski

Po przygotowaniu merytorycznym, które otrzymaliśmy w renomowanej kancelarii podatkowej, możemy przejść do faktycznego zakupu mieszkania. Nabytą inwestycję należy jak najszybciej odrestaurować, aby nie generowała nam nie potrzebnych kosztów. Styl w jakim przygotujemy nabyte mieszkanie, pozwoli nam znaleźć odpowiednich nabywców. Inwestorzy często decydują się na renowacje w aktualnie obowiązujących trendach, aby przyciągnąć potencjalnie najwięcej zainteresowanych. Kwestia budżetu, który ulokujemy w inwestycji jest indywidualną sprawa każdego flippera. Ważne, żeby włożony wkład był realny do odrobienia i dał nam możliwość zysku. Przyjmuje się, że na jednym flippie mieszkaniowym, inwestor zarabia ok. 20.000 zł, ale mogą być do kwoty rzędu nawet 50.000 zł albo 40 % wartości początkowej mieszkania. Wszystko zależy od potencjału mieszkania, jego lokalizacji i poniesionych kosztów. Osiągane dochody motywują do rozszerzania się tego typu działalności na polskim rynku przedsiębiorstw, napędzają nasz rynek do rejestracji wielu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, które przy szerokiej skali działalności, są najkorzystniejszą formą prowadzenia firmy. Potencjalny, wysoki zysk kreuje w kraju wielu młodych inwestorów, którzy chcą osiągać szybkie profity i zdobyć niezależność finansową.

Ryzyko zakupu nieruchomości

Jednak prowadząc działalność związaną ze sprzedażą mieszkań, musimy być przygotowani również na pewne ryzyko inwestycyjne. Nie zawsze zakupiona nieruchomości okaże się być w takim stanie technicznym na jaki wygląda. Nakład pracy, a co za tym idzie pieniędzy, może nam znacznie podnieść koszt realizacji projektu. Realizacja naszej wizji architektonicznej, np. rozmieszczenie ścian czy układ szaf może okazać się nie do zrealizowania, a to obniży nam prognozowany zysk. Posiadając mieszkanie, które nie do końca spełnia trendy lokalnego rynku, może wywołać problemy w jego sprzedaży, a środki, które ulokowaliśmy w inwestycję, będzie nam trudniej odzyskać. Niezależnie jak wysoki osiągniemy zysk, nadal jesteśmy zmuszeni opłacić należny podatek.

Chcąc uniknąć problemów rozliczeniowych, już na początku działalności powinniśmy wybrać odpowiednie biuro rachunkowe, które w wykwalifikowany sposób zajmie się rozliczaniem naszych flippów. Warto pamiętać, aby szukać takiej kancelarii podatkowej, gdzie mamy informacje, że są już księgowi, którzy zajmują się rozliczeniem tego typu działalności.

Decyzja na temat podjęcia działalności opartej na rynku nieruchomości wymaga dogłębnego zaznajomienia z tematem. Nie jest to typ działalności, którą udźwignie każdy inwestor. Należy mieć przygotowany spory kapitał inwestycyjny i mieć na uwadze, problemy, które mogą pojawić się np. w trakcie remontu zakupionego mieszkania. Chcąc zająć się flippingiem zarobkowo, należy przeszkolić się merytorycznie, ale również podatkowo, aby nie dać się zaskoczyć.

Zapraszamy do skorzystania z usług naszej kancelarii podatkowej, gdzie znajdą Państwo pomoc naszych doradców podatkowych, a nasze wyspecjalizowane księgowe poprowadzą Państwa działalność, tak, aby podatki były realne do zapłacenia.

Dowiedz się więcej z naszego bloga