Przy wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek, czyli tzw. estońskiego CIT, konieczne jest spełnienie wielu wymagań formalnych. Jednym z kluczowych obowiązków formalnych, które musi spełnić podatnik chcący skorzystać z tej formy opodatkowania, jest przygotowanie tzw. korekty wstępnej.
Kwestia obowiązku sporządzenia tzw. korekty wstępnej na estońskim CIT wynika bezpośrednio z art. 7aa ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o CIT), zgodnie z którym podatnik, który wybrał opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (estońskim CIT), jest obowiązany na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania tym ryczałtem:
W tym miejscu warto zaznaczyć, że korekta wstępna przy estońskim CIT jest dodatkową informacją, którą należy złożyć na formularzu CIT/KW. Korekta wstępna powinna zostać złożona wraz z formularzem CIT-8 za rok podatkowy, który poprzedza przejście na estoński CIT. W związku z tym, że korekta wstępna stanowi załącznik do zeznania rocznego, termin do jej złożenia jest taki sam jak dla formularza CIT-8. Co również istotne, wyliczenia potrzebne do sporządzenia korekty wstępnej wykonuje się na ostatni dzień poprzedzający przejście na estoński CIT. Podczas dokonywania ww. wyliczeń należy uwzględnić wszystkie różnice z poprzednich lat podatkowych, w których dana operacja została odnotowana w księgach rachunkowych lub uwzględniona dla celów podatkowych.
Zgodnie z , w korekcie wstępnej, należy wskazać:
1) przychody, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, w kwocie odpowiadającej:
2) koszty uzyskania przychodów, w kwocie odpowiadającej:
3) dochód z przekształcenia w kwocie odpowiadającej sumie nadwyżek wartości poszczególnych składników majątku, ustalonych dla wyniku finansowego netto zgodnie z przepisami o rachunkowości, na dzień przekształcenia, ponad ich wartość podatkową ustaloną na ten dzień – w przypadku podatnika utworzonego w wyniku przekształcenia spółki, którego pierwszy rok podatkowy po przekształceniu jest jednocześnie pierwszym rokiem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Celem korekty wstępnej jest przede wszystkim ujednolicenie rozliczeń podatkowych i księgowych. W ramach estońskiego CIT podatek obliczany jest na podstawie ksiąg rachunkowych. Korekta wstępna ma na celu wyeliminowanie wszelkich różnic pomiędzy księgami rachunkowymi, a treścią składanych deklaracji podatkowych. Ponadto, sporządzenie korekty wstępnej ma na celu uniknięcie podwójnego odliczenia tych samych kosztów, wyeliminowanie podwójnego opodatkowania tych samych przychodów, zapobieganie pominięciu w rozliczeniu podatkowym niektórych kosztów oraz zapobieganie pominięciu w rozliczeniu podatkowym niektórych przychodów.
W tym miejscu należy podkreślić, że w sytuacji, gdy w oparciu o dokonaną korektę wstępną dojdzie do ustalenia przychodów i kosztów, a tym samym ustalenia dochodu z tego tytułu, podatnik powinien dokonać zapłaty podatku należnego od tego dochodu z końcem pierwszego miesiąca następującego po ostatnim roku opodatkowania estońskim CIT. Stawka podatkowa wynosi w takim przypadku 19%. Co jednak istotne, w przypadku, gdy podatnik był w estońskim CIT cztery lata podatkowe lub dłużej, w sposób nieprzerwany, zobowiązanie podatkowe z tego tytułu wygasa w całości.
Przedłużenie estońskiego CIT na kolejny okres czteroletni, zgodnie z art. 28f ust. 2 ustawy o CIT (gdy podatnik spełnia warunki do opodatkowania) nie wymaga powtórnego sporządzenia korekty wstępnej.
Pamiętaj że dla bezpieczeństwa, najlepiej skontaktować się z doradcą podatkowym.