Mówiąc o najkorzystniejszym opodatkowaniu przychodów z najmu nieruchomości należy wziąć pod uwagę kilka okoliczności. Przede wszystkim dotyczy to tego czy jest to najem prywatny czy też w ramach działalności gospodarczej, wysokości przychodów oraz kosztów związanych z nieruchomością.
W niniejszym artykule przyjrzymy się tym możliwościom, analizując jakie korzyści i wady wiążą się z opodatkowaniem przychodów z najmu nieruchomości, w zależności od wyboru opodatkowania.
Ryczałt to prosty sposób opodatkowania najmu, który jest popularny wśród osób wynajmujących nieruchomości prywatnie. Możliwość skorzystania z tego wariantu opodatkowania istnieje również w przypadku wynajmu w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.
Stawki podatku wynoszą:
Podatek obliczany jest bezpośrednio od przychodu. Stawka 8,5% dla mniejszych przychodów jest korzystna w porównaniu do standardowego opodatkowania osób fizycznych.
Istotną wadą stanowi natomiast brak możliwości odliczenia kosztów związanych z najmem (np. amortyzacji, kosztów remontu, odsetek od kredytu hipotecznego). W przypadku wysokich kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości ryczałt może okazać się mniej korzystny.
Wybór tej formy opodatkowania będzie zatem, co do zasady, korzystny dla tych podatników, którzy nie ponoszą wysokich kosztów związanych z nieruchomością i mają przychody nieprzekraczające progu 100 000 zł rocznie.
Wybór tej formy opodatkowania, jak zasadniczo można się domyślać, będzie skierowany do tych podatników, którzy ponoszą wysokie koszty związane z nieruchomością. Opodatkowanie w ramach działalności gospodarczej może dotyczyć zarówno osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą jak i osób prawych.
Co do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, to jak już zostało to wspomniane powyżej, mają oni możliwość rozliczania się ryczałtem. Mogą jednak, w przeciwieństwie do osób prywatnych, rozliczać najem również według opodatkowania standardowego – tj. w ramach skali podatkowej bądź podatkiem liniowym. Stawki podatku są oczywiście wyższe (12% i 32% lub 19% w przypadku podatku liniowego).
Umożliwia to jednak odliczenie kosztów związanych z wynajmem nieruchomości, takich jak koszty remontów, amortyzacja nieruchomości, odsetki od kredytu, opłaty za media, ubezpieczenie, podatek od nieruchomości. Finalnie może zatem okazać się, że pomimo wyższej stawki podatku, założenie działalności gospodarczej i wynajem w ramach prowadzenia działalności, okaże się korzystniejszy.
Podobnie, chociaż w tym przypadku wybór jest większy, ma się opodatkowanie w przypadku osób prawnych. W zależności bowiem od wyboru formy osoby prawnej np. spółka zoo, zasady opodatkowania przychodów będą się różniły.
Mimo to, wspólną cechą korzystności wynajmu w ramach działalności gospodarczej, pozostaje, że ta forma rozliczenia jest korzystna dla podatników, którzy inwestują w nieruchomość lub ponoszą znaczne koszty jej utrzymania.
Najkorzystniejsze opodatkowanie przychodów z najmu nieruchomości zależy od indywidualnej sytuacji podatnika i jego preferencji.
Upraszczając można uznać, że najem prywatny lub też rozliczenie najmu w ramach jednoosobowej działalności, ryczałtem będzie najkorzystniejsze w przypadku niskich kosztów utrzymania nieruchomości.
W przypadku natomiast, w których koszty utrzymania nieruchomości są wysokie bądź kiedy zamierzamy inwestować w nieruchomości, korzystniejszych wyborem będzie najem w ramach działalności gospodarczej. W tym przypadku można rozważyć dwie opcje – najem jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą bądź jako osoba prawna.
Kwestie korzystności każdego z rozwiązań warto skonsultować się z doradcą podatkowym, aby dobrać najlepszą opcję.
Pamiętaj że dla bezpieczeństwa, najlepiej skontaktować się z doradcą podatkowym.
Doradca biznesowy skontaktuje się z Tobą
i wspólnie ustalimy czy i jak możemy Ci pomóc?
Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8:00 do 17:00