Kancelaria Podatkowa Andrzej Nowak Sp. z o.o.

Pon – Pt  9:00 – 17:00                 +48 538 116 064             biuro@anowak.com.pl

Panel Klienta
Panel Klienta


Odpowiedzialność likwidatora spółki z o.o. za zobowiązania publiczno-prawne spółki

Począwszy od 1 stycznia 2016 r., odpowiedzialność za zobowiązania publiczno-prawne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością została rozciągnięta również na jej likwidatorów. Miało to ścisły związek z wejściem w życie przepisów ustawy Prawo restrukturyzacyjne.

 

Na marginesie warto również podkreślić, że 1 stycznia 2016 r. zaczął obowiązywać również art. 2991 Kodeksu spółek handlowych, w myśl którego do likwidatorów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, z wyjątkiem likwidatorów ustanowionych przez sąd, przepis art. 299 ww. ustawy należy stosować odpowiednio. Oznacza to, że likwidator ustanowiony przez wspólników albo inny uprawniony podmiot ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki na takich samych zasadach jak członek jej zarządu.

 

Powyższe tyczy się jednak odpowiedzialności za zobowiązania cywilno-prawne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Odpowiedzialność za zobowiązania publiczno-prawne spółki, która stanowi temat niniejszego artykułu, została uregulowana w odrębnych przepisach, tj. przepisach ustawy Ordynacja podatkowa oraz Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

 

Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe

 

W pierwszej kolejności warto podkreślić, iż zgodnie z art. 116b § 1 Ordynacji podatkowej (przepis ten wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.), likwidatorzy spółki, z wyjątkiem likwidatorów ustanowionych przez sąd, odpowiadają za zaległości podatkowe spółki powstałe w czasie likwidacji. Stosownie natomiast do § 3 przytoczonego przepisu, do odpowiedzialności likwidatorów przepisy art. 116 i art. 116a Ordynacji podatkowej stosuje się odpowiednio.

 

Odpowiedzialność za zobowiązania składkowe

 

Co istotne, przywołane powyżej przepisy Ordynacji podatkowej, z mocy odesłania zawartego w Ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, mają również zastosowanie do odpowiedzialności za zaległości składkowe spółki.

 

Zasady odpowiedzialności

 

Powyższe oznacza, że za zaległości podatkowe oraz składkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością likwidatorzy odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a likwidator:

  • nie wykazał, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym czasie zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne albo zatwierdzono układ w postępowaniu o zatwierdzenie układu, o którym mowa w ustawie Prawo restrukturyzacyjne, albo niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez jego winy;
  • nie wskazuje mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.

 

Przedmiotowy zakres odpowiedzialności dotyczy zatem takiego samego zakresu, jak zakres odpowiedzialności członków zarządu spółki z o.o., przy czym obejmuje on zaległości podatkowe powstałe wyłącznie w czasie likwidacji.

 

Warto przy tym przypomnieć, że otwarcie likwidacji następuje z dniem podjęcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki lub zaistnienia innej przyczyny jej rozwiązania. Likwidatorami spółki z o.o. są członkowie zarządu, chyba że umowa spółki lub uchwała wspólników stanowi inaczej. W przypadku gdy o rozwiązaniu spółki orzeka sąd, może on jednocześnie ustanowić likwidatorów, ale oni nie ponoszą odpowiedzialności na podstawie art. 116b Ordynacji podatkowej.

 

Co również istotne, odpowiedzialność likwidatorów dotyczy zaległości z tytułu zobowiązań podatkowych (w tym składek na ubezpieczenie społeczne), które powstały po wspomnianym już dniu 1 stycznia 2016 r. Powyższe wynika bezpośrednio z art. 454 ustawy Prawo restrukturyzacyjne.

 

Jak wynika to natomiast z Wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 marca 2018 r., sygn. VIII SA/Wa 718/17, w świetle art. 116b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, do odpowiedzialności likwidatorów stosuje się odpowiednio przepisy art. 116 i art. 116a Ordynacji podatkowej. To zaś oznacza, że odpowiedzialność mogą ponosić także byli likwidatorzy.

 

Pamiętaj że dla bezpieczeństwa, najlepiej skontaktować się z doradcą podatkowym.