Kancelaria Podatkowa Andrzej Nowak Sp. z o.o.

Obrazek przedstawiający wypłatę pieniędzy ze spółki z o.o.


Pięć najbardziej popularnych sposobów na wypłatę pieniędzy ze spółki zoo

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jednym z kluczowych pytań, które stawiają sobie właściciele spółek, jest: jak najefektywniej wypłacić zyski ze spółki? Prawo przewiduje wiele sposobów, z których każdy ma swoje zalety oraz wady.

W niniejszym artykule przedstawimy pięć najczęściej stosowanych metod wypłaty pieniędzy ze spółki z o.o., którymi są: dywidenda, wynagrodzenie zarządu, wypłata na podstawie art. 176 k.s.h., wynajem nieruchomości oraz świadczenie usług na jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG).

DYWIDENDA

Dywidenda to klasyczny sposób wypłaty zysków ze spółki. Jest to część zysku netto, który po zakończeniu roku obrotowego spółka wypłaca wspólnikom proporcjonalnie do posiadanych udziałów.

Korzyściami, z którymi wiąże się ten sposób wypłaty to prostota procedury oraz transparentność wypłaty. Wskazać bowiem należy, że dywidenda jest zatwierdzana przez zgromadzenie wspólników.

Z kolei do wad tego sposobu należy zaliczyć podwójne opodatkowanie, gdyż spółka wcześniej płaci podatek CIT oraz następnie, po wypłacie istnieje obowiązek podatkowy po stronie wspólnika. Kolejną wadą jest wysokość podatku po stronie wspólnika. Stawka podatku jest zryczałtowana i wynosi ona bowiem 19%

WYNAGRODZENIE ZARZĄDU

Wynagrodzenie członków zarządu spółki z o.o. jest kolejnym popularnym sposobem wypłaty pieniędzy ze spółki. Wynagrodzenie może być ustalone na podstawie powołania zarządu tj. bez konieczności zawierania umowy o pracę lub zlecenia.

Korzyścią wynikającą z tego sposobu jest fakt, że wynagrodzenie członka zarządu stanowi koszt uzyskania przychodu dla spółki, co zmniejsza podstawę opodatkowania CIT. Wynagrodzenie może być ustalane elastycznie – zarówno jako stała miesięczna kwota, jak i kwota jednorazowa. Ponadto, co do zasady, wypłata wynagrodzenia członkom zarządu na podstawie powołania, nie podlega ubezpieczeniom społecznym.

Istotnym minusem może natomiast okazać się wysokość opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych tzw. podatek PIT. Wypłata wynagrodzenia jest bowiem opodatkowana na zasadach ogólnych tj. według skali podatkowej (12% i 32%). Istnieje również konieczność odprowadzania składki zdrowotnej.

Obrazek przedstawiający młotek i książki związane z prawem

WYNAGRODZENIE NA PODSTAWIE ART. 176 KSH

Artykuł 176 KSH mówi o możliwości przyznania wspólnikowi wynagrodzenia za powtarzające się usługi lub prace świadczone na rzecz spółki, jeśli przewiduje to umowa spółki. Przepisy te mają na celu umożliwienie wspólnikom otrzymywanie wynagrodzenia za zaangażowanie w działalność spółki, które wykracza poza obowiązki wynikające z samego faktu posiadania udziałów.

Kluczowe jest, aby umowa spółki zawierała odpowiednie postanowienia umożliwiające przyznawanie wynagrodzenia na tej podstawie. Wynagrodzenie musi być zgodne z zasadami umowy i uchwałami wspólników. Wynagrodzenie może dotyczyć różnych form świadczeń, przy czym konieczne jest ich umowne uregulowanie.

Zaletą tej formy jest elastyczność. Ta forma wypłaty wynagrodzenia umożliwia bowiem wspólnikom otrzymywanie wynagrodzenia za pracę na rzecz spółki poza wynagrodzeniem za pełnienie funkcji w zarządzie i nie stanowi podstawy do objęcia ubezpieczeniem społecznym.

Minusem jest natomiast fakt, że podobnie jak w przypadku wynagrodzenia członków zarządu, występuje opodatkowanie według skali. Ponadto, ostatnimi czasy podejmują próby zakwestionowania zasadności korzystania z tej formy wypłaty wynagrodzenia próbując wskazywać, że de facto dochodzi do zawarcia pewnego rodzaju umowy cywilnoprawnej, która rodzi konieczność odprowadzania składek na ubezpieczenia społecznje.

WYNAJEM NIERUCHOMOŚCI

Członkowie zarządu lub wspólnicy, którzy posiadają prywatne nieruchomości, mogą wynajmować je spółce zoi. Wynajem nieruchomości to korzystny sposób na wypłatę środków, zwłaszcza jeśli spółka potrzebuje biura, magazynu lub innych obiektów do swojej działalności.

Istotną korzyść stanowi to, że wynajem nieruchomości stanowi koszt uzyskania przychodu dla spółki, co zmniejsza podstawę opodatkowania CIT. Natomiast zyski z wynajmu są opodatkowane zasadniczo korzystniej niż standardowe opodatkowanie według skali. Korzyści z wynajmu są bowiem opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% – do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% powyżej tej kwoty. Co równie istotne nie przy rozliczeniu dochodów z najmu nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne.

Minusem jest oczywiście konieczność posiadania nieruchomości, która mogłaby być przedmiotem umowy najmu. Istotne jest również, aby stawka najmu odpowiadała cenie rynkowej – w przeciwnym przypadku organy skarbowe mogą kwestionować transkację jako nierynkową.

WYKONYWANIE USŁUG NA JDG

Wspólnicy spółki z o.o., którzy prowadzą równocześnie jednoosobową działalność gospodarczą, mogą świadczyć na rzecz spółki usługi w ramach tej działalności. To popularna metoda, szczególnie w przypadku świadczenia usług doradczych czy też zarządczych.

Korzyścią, podobnie jak m. in. w przypadku wynajmu nieruchomości jest to, że usługi świadczone przez wspólników w ramach JDG mogą być rozliczane jako koszt dla spółki.

Z kolei wspólnik rozlicza swoje dochody z JDG samodzielnie, co daje możliwość skorzystania choćby z podatku liniowego 19% lub innych ulg podatkowych.

Wadą jest natomiast okoliczność, że takie świadczenie usług może być uznane przez organy podatkowe za próbę obejścia prawa. Ma to miejsce gdy dochodzi do fikcyjnego świadczenia usług w celu obniżenia opodatkowania.

 

Obrazek przedstawiający podsumowanie opodatkowywania naszej działalności

PODSUMOWANIE

Każda z opisanych metod wypłaty pieniędzy ze spółki z oo ma swoje zalety i wady. Wybór odpowiedniej formy wypłaty zależy od sytuacji finansowej i szczegółowych okoliczności danej sprawy.

Przed wyborem metody wypłaty zysków warto skonsultować się z doradcą podatkowym, aby dobrać najlepsze rozwiązanie dla specyfiki swojej spółki.

Pamiętaj że dla bezpieczeństwa, najlepiej skontaktować się z doradcą podatkowym.

Zostaw kontakt do siebie

Doradca biznesowy skontaktuje się z Tobą
i wspólnie ustalimy czy i jak możemy Ci pomóc?

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8:00 do 17:00

Obraz przedstawiający dzwoniącą dziewczynę, kontaktującą się z klientem
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.