Kancelaria Podatkowa Andrzej Nowak Sp. z o.o.

Pon – Pt  9:00 – 17:00                 +48 538 116 064             biuro@anowak.com.pl

Panel Klienta
Panel Klienta


Zakup motocykla na firmę - czy może być kosztem oraz co z VAT-em?

Koszty uzyskania przychodów to wydatki ponoszone przez firmę w celu osiągnięcia przychodów, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Są one kluczowym elementem w zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa, ponieważ pozwalają na obniżenie podstawy opodatkowania, a tym samym zmniejszenie należnego podatku dochodowego. Czy do takich kosztów możemy zaliczyć np. zakup motocykla na firmę?

 

Zakup motocykla w KUP

 

Zgodnie z przepisami prawa, motocykl jest definiowany jako pojazd samochodowy dwukołowy, dwukołowy z bocznym wózkiem lub czterokołowy. W praktyce oznacza to, że motocykl jest traktowany podobnie jak samochód w kontekście przepisów podatkowych. W związku z tym, przedsiębiorcy mogą uwzględniać motocykle jako koszty uzyskania przychodu, z zachowaniem odpowiednich regulacji.

 

Z uwagi na to, dla celów podatkowych, motocykle są traktowane podobnie jak samochody, co oznacza, że przedsiębiorcy muszą przestrzegać zasad zawartych w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT. Obejmuje to możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu pojazdu oraz wydatków ponoszonych na jego eksploatację.

 

Można zatem uznać, że zakup motocykla na firmę może być kosztem firmowym, pod warunkiem że motocykl będzie wykorzystywany do celów związanych z działalnością gospodarczą przedsiębiorstwa. Oznacza to, że motocykl musi być używany na potrzeby firmy, na przykład do celów służbowych, dostawczych, promocyjnych czy jako narzędzie pracy (np. dla kuriera, inspektora, agenta).

 

A co z podatkiem VAT?

 

Problematyczne mogą okazać się także kwestie związane z podatkiem VAT. Przedsiębiorca może odliczyć 100% naliczonego podatku VAT zarówno od zakupu motocykla, jak i kosztów związanych z jego eksploatacją. Aby móc skorzystać z pełnego odliczenia VAT, przedsiębiorca musi spełnić kilka warunków. Po pierwsze, jest to zgłoszenie motocykla w urzędzie skarbowym poprzez formularz VAT-26. Po drugie, jest to prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu (kilometrówki) dla celów VAT. I wreszcie, po trzecie, jest to opracowanie regulaminu użytkowania pojazdu, który jasno określa zasady korzystania z motocykla wyłącznie w celach służbowych.

 

Inaczej kształtują się natomiast aspekty dotyczące mieszanego przeznaczenia (tj. na użytek prywatny i służbowy). Jeżeli motocykl jest wykorzystywany zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i prywatnych, przedsiębiorca ma prawo do odliczenia 50% naliczonego podatku VAT od zakupu pojazdu oraz wydatków związanych z jego eksploatacją. W takim przypadku, ustawodawca nie wymaga prowadzenia dodatkowej dokumentacji, takiej jak kilometrówka czy regulamin użytkowania.

 

Konieczne jest także, aby pamiętać o tym także o amortyzacji. Amortyzacja to kluczowy mechanizm księgowy pozwalający na rozłożenie kosztów zakupu środka trwałego, takiego jak motocykl, na określony okres jego użytkowania. Zasady amortyzacji motocykli w działalności gospodarczej są analogiczne do tych obowiązujących dla samochodów osobowych, pod pewnymi warunkami.

 

Aby motocykl mógł być amortyzowany, musi zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Warunki te są spełnione, gdy planowany okres użytkowania motocykla przekracza jeden rok oraz motocykl jest wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej. Gdy zaś wartość motocykla nie przekracza 10 000 zł, przedsiębiorca ma prawo do zastosowania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Odpis ten jest wprowadzany do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w miesiącu, w którym motocykl zostaje przyjęty do użytkowania. W przypadku zaś, gdy wartość motocykla przekracza 10 000 zł, przedsiębiorca ma do wyboru dwie metody amortyzacji. Pierwsza z nich to amortyzacja liniowa. Zgodnie z wykazem stawek amortyzacyjnych, dla motocykli oznaczonych w Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) symbolem 740, stosuje się podstawową stawkę amortyzacyjną wynoszącą 20%. Oznacza to, że wartość motocykla będzie rozkładana na koszty przez okres pięciu lat.

 

Druga z nich to amortyzacja indywidualna. Zgodnie z art. 22j ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), indywidualne stawki amortyzacyjne mogą być ustalane dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, które po raz pierwszy wprowadzane są do ewidencji danego podatnika. Dla środków transportu, w tym motocykli, minimalny okres amortyzacji wynosi 30 miesięcy, co odpowiada maksymalnej stawce amortyzacyjnej wynoszącej 40%. W praktyce oznacza to, że motocykl będzie amortyzowany przez okres 2,5 roku.

 

Reasumując zatem, zakup motocykla na firmę jest możliwy i może być uznany za koszt firmowy, pod warunkiem, że motocykl jest wykorzystywany na cele związane z działalnością gospodarczą. Przy takim zakupie istnieje możliwość odliczenia VAT od zakupu oraz amortyzacji kosztów zakupu. Kluczowe jest zachowanie dokumentacji i odpowiednie udokumentowanie wykorzystania motocykla na potrzeby firmy, aby uniknąć problemów podczas ewentualnej kontroli podatkowej.

 

Pamiętaj że dla bezpieczeństwa, najlepiej skontaktować się z doradcą podatkowym.